بانکداری اسلامی در بزرگترین بانک روسیه

کد خبر: 181793 شنبه 16 خرداد 1394 - 9:28
بانکداری اسلامی در بزرگترین بانک روسیه

بزرگترین بانک روسیه، اسبربانک (SberBank) از برنامه اجرای مقررات بانکداری اسلامی در مناطق مسلمان این کشور خبر داد.

مدیر عامل اسبربانک روسیه از اجرای طرح بانکداری اسلامی در مناطق مسلمان روسیه خبر می دهد. جمهوری تاتارستان با بیشترین جمعیت مسلمان مرکز این طرح است. روس ها که این روزها به هر دری می زنند امیدوارند این اقدام بتواند تجارت و سرمایه زیادی از دنیای عرب را جذب کند.

با توجه به تقاضای فزاینده بانکداری اسلامی از جمعیت مسلمانان ساکن روسیه سرمایه‌گذاران عرب تمایل زیادی به راه‌اندازی صندوق های مالی در این منطقه نشان داده‌اند. البته هنوز جزئیات نحوه یکی شدن چارچوب بانکداری اسلامی با نظام بانکی متعارف مسکو اعلام نشده است.

در صورتی که بانکداری اسلامی در مرکز آسیا نیز اجرا شود دارایی های این بانکداری در منطقه ظرف فقط سه سال به 24 میلیارد دلار خواهد رسید.

اسبربانک یکی از پرسودترین بانک‌های منطقه است و دو سوم درآمد خود را از بخش بانکداری در روسیه کسب می‌کند. علیرغم پیشرو بودن این بانک، سال گذشته دچار مشکلات زیادی شد و با کاهش سود 19 درصد مواجه شد. علت این عملکرد محیط اقتصادی نامطلوب ناشی از افت چشمگیر ارزش روبل است.

بانکداری اسلامی مبتنی بر قوانین شریعت و اقتصادهای اسلامی است و دریافت بهره را حرام می داند و اعتقاد دارد باید در سود و زیان مشارکت شود. همچنین بانک های اسلامی حق ندارند در تجارت ها و پروژه های مربوط به مسائل حرام از جمله الکل و قمار شرکت کنند.

منبع: پایگاه خبری اخبار بانک به نقل ازWorld Finance