موضوع شناسی فقهی مناسب و دقیق گره‌گشای مشکلات بازار سرمایه است.

کد خبر: 181698 دوشنبه 31 فروردین 1394 - 9:12
موضوع شناسی فقهی مناسب و دقیق گره‌گشای مشکلات بازار سرمایه است.

تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز موضوع شناسی احکام فقهی قم، با حضور اعضای کمیته فقهی سازمان بورس و برخی مدیران بازار سرمایه امضا شد.

به گزارش «سنا» مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی قم، با حضور اعضای کمیته فقهی سازمان بورس آیت‌الله تسخیری، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مصباحی مقدم، حجت‌الاسلام موسویان، حجت‌الاسلام رضایی و حجت‌الاسلام نظری شاهرودی، همچنین دکتر فطانت رئیس سازمان و حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدحسین فلاح زاده، رئیس مرکز موضوع شناسی و برخی مدیران بازار سرمایه برگزار شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم به پیشینه همکاری این سازمان و متخصصان حوزوی اشاره کرد و با یادآوری اقدامات علمی و مصوبات شرعی که تا‌کنون در کمیته فقهی سازمان بورس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، امضای تفاهم‌نامه میان یکی از نهادهای فقهی حوزه علمیه قم و سازمان بورس و اوراق بهادار را دستاورد نشست‌های فقهی منظمی دانست که طی سالیان گذشته تا‌کنون برقرار است.

وی با بیان اینکه وجود تفاهم‌نامه‌ای در زمینه موضوع شناسی فقهی برای ادامه کار نشست‌های یاد‌شده بسیار احساس می‌شد. گفت: سازمان بورس از این تفاهم‌نامه حمایت کامل می‌کند. وی ضمن تاکید بر  این نکته که طبیعتا صدور حکم با فقیه است، یادآور شد:  اما موضوع شناسی می‌تواند توسط مکلفین صورت گیرد و اگر حداقل در موضوعات اقتصادی و مربوط به بازار سرمایه بتوانیم تبیین مناسب‌تر و شفاف‌تری ارائه دهیم، می‌توانیم در بحث افتا و گرفتن رأی از صاحب نظران فقهی نیز بهتر عمل کنیم و این فرآیندی است که ایجاد آن مورد نیاز کشور و نظام است. فطانت با مبارک خواندن امضای این تفاهم‌نامه و ابراز امیدواری در این زمینه که در بخش‌های دیگر اقتصاد نیز چنین دیدگاه‌ها و مسیرهایی گشوده شود، گفت: اگر بتوان در همه ابواب فقه، موضوع‌شناسی مناسبی انجام داد می‌توان در رسیدن به حکم مناسب‌تر و گره‌گشاتر براساس اقتضای زمان و مکان عمل کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۴۶۲  تاریخ چاپ: ۱۳۹۴/۰۱/۳۱