طرح تحول بانکداری اسلامی نهایی شد

کد خبر: 181694 شنبه 29 فروردین 1394 - 9:35
طرح تحول بانکداری اسلامی نهایی شد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تحول بانکداری اسلامی هفته گذشته نهایی شد و در دستور کار قرار گرفته است.

محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در چهارمین نشست هم‌اندیشی اقتصادی مقاومتی در حوزه پولی و بانکی در کرمان افزود: اگر فوریت این طرح در مجلس رای بیاورد طی یک ماه آینده بررسی می شود.

وی بیان کرد: این طرح تحول خیلی خوب خواهد بود زیرا به اصلاح ساختار نظام بانکی در حوزه مسایل اسلامی می‌پردازد.

وی گفت: کاهش نرخ سود یکی از اولویت های اصلی ما برای سال جاری است زیرا با توجه به کاهش نرخ تورم دلیلی برای افزایش آن وجود ندارد.

وی همچنین گفت: 20 درصد منابع کشور در حوزه بازار غیرمتشکلی می باشد که بانک مرکزی هیچ نظارتی بر آن ندارد و این نشان دهنده ضعف بانک مرکزی است و باید برای این مساله فکری کرد.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: متوسط نرخ تامین مالی ایران پنج برابر متوسط کشورهای همسایه است که با این وضعیت، تولید کننده چگونه می‌تواند رقابت کند.

وی بیان کرد: یکی از اولویت‌های نخست در سال 94 پیگیری مربوط به ساماندهی بازار غیر متشکل پولی در کشور خواهد بود.

پورابراهیمی اظهار کرد: بانک‌ها با وضع موجود و با این نرخ‌ها به عملیات انتحاری دست زده اند که یکی از دلایل آن وجود بانک‌های غیر متشکل است.

وی گفت: از سال گذشته هیات انتظامی بانک‌ها فعال شده است و با کسی هم تعارف نداریم و با وجود ضوابط و مقررات قانونی قاطع و محکم برخورد خواهیم کرد.

عضو ناظر بر شورای پول و اعتبار اضافه کرد: لازم است تغییراتی در جرایم بانک‌ها صورت گیرد و از روش‌ها و ابزارهای‌های نوین و کارآمد برای جلوگیری استفاده شود زیرا این موضوع در جهان هم مطرح است.

وی گفت: یکی دیگر از اولویت های سال جاری بررسی مالیات برای سپرده هاست.

وی افزود: مدیریت بازار غیر‌متشکل هم یکی دیگر از اولویت‌های ما در سال 94 است که اگر این اقدام نشود بانک‌های سالم نابود خواهند شد و تغییر در مقدار سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی هم از دیگر اولویت‌های امسال است که می‌بایست پیگیری کرد.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش سرمایه بانک‌ها در راستای پاسخگویی به تقاضای جامعه ضروری می‌باشد و عمده رویکردهایی که در حوزه اقتصاد باید پیگیری کرد عمدتا در حوزه نظام بانکی است و بالاترین مشکلی که توسط فعالان اقتصادی مطرح شده مربوط به این حوزه است.

وی افزود: از کل تسهیلات سال گذشته 20 درصد بیشتر به بخش واقعی واگذار نشده است و باید بدانیم در استان کرمان چند واحد اقتصادی جدید از تسهیلات بانکی استفاده کرده و چند واحد استمهال و تسویه حساب داشته اند.

پورابراهیمی گفت: در سال جاری باید بانک‌ها استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را در دستور کار قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایرنا