درس‌هایی برای طراحی نظام تأمین مالی خرد اسلامی

کد خبر: 181690 سه شنبه 25 فروردین 1394 - 10:11
درس‌هایی برای طراحی نظام تأمین مالی خرد اسلامی

 فصلنامه جستارهای اقتصادی ایران در شماره 21 خود مقاله‌ای تحت عنوان «آسیب‌شناسی تأمین مالی خرد در بانک‌های ایران: درس‌هایی برای طراحی نظام تأمین مالی خرد اسلامی» را به قلم مصطفی شهیدی‌نسب به چاپ رسانیده است.
در چکیده این مقاله می‌خوانیم:

«تأمین مالی خرد را می‌توان به‌عنوان سازوکار عرضه خدمات مالی گوناگون به گروه‌های با درآمد پایین تعریف کرد. این افراد معمولاً به دلیل اینکه جایگاه اعتباری پایینی دارند، مورد توجه بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی متعارف، قرار نمی‌گیرند. از طرفی یکی از مأموریت­های اصلی بانک‌های اسلامی تأمین تسهیلات خرد برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه می‌باشد و این در حالی است‌ که بانک‌ها به‌طور معمول ترجیح می‌دهند منابع خود را در اختیار فعالیتهای کلان قرار دهند و از ارائه تسهیلات خرد طفره بروند و اهمیت لازم را به این بخش ندهند. هدف این پژوهش آسیب‌شناسی این رفتار بانک‌هاست که به نوبه خود اولین گام جهت طراحی نظام تأمین مالی خرد اسلامی میباشد.

یافتههای این مقاله که با استفاده از روش دلفی و نیز روش تحلیلیتوصیفی به‌دست آمده نشان از آن است که، مخاطرات اخلاقی، هزینه بالای نظارت، نبود وثیقه مناسب، انحراف اعتبارات، نکول استراتژیک، بازدهی پایین و کمبود منابع، از مهم‌ترین آسیبهای تأمین مالی خرد در بانکهای ایران هستند.»

علاقمندان جهت دریافت این مقاله به این لینک مراجعه نمایند.