انتشار ۴۰هزار میلیارد ریالی اوراق صکوک در سال ۹۴

کد خبر: 181688 یکشنبه 23 فروردین 1394 - 14:32
انتشار ۴۰هزار میلیارد ریالی اوراق صکوک در سال ۹۴

سیدحسین حسینی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار کرد: برای سال 94 بالغ بر 40 هزار میلیارد ریال انتشار اوراق صکوک، بدون در نظر گرفتن اوراق مشارکت پیش بینی شده‌ است که با توجه به هماهنگی با ارکان انتشار اوراق و اتفاقات مثبت کشور در زمینه‌ مسایل خارجی و سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی دولت، امید است این پیش بینی محقق شود.

وی ادامه داد: بنده اعتقاد دارم، با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازار سرمایه از یک طرف و نیاز جامعه به تامین مالی، ضروری ‌است که از ابزارهای مختلفی در حوزه صکوک بهره ‌جست و در این راستا باید اساتید این حوزه همت ‌کنند و برای طراحی اوراق با توجه به بازار‌های هدف، اقدام لازم را صورت دهند .

حسینی در پاسخ به این سوال که در خصوص توسعه بازار سرمایه چه اقداماتی را می شود انجام داد، گفت: بازار سرمایه به عنوان بخشی از بازارهای مالی در ایران با توجه به رسالت و زیرساخت‌های انجام شده در آن دارای یک ظرفی است که هنوز جا دارد این ظرف تکمیل شود؛ ظرفی که بنا به عرضه و تقاضا می تواند انعطاف لازم را داشته باشد.

وی با یادآوری این نکته که حجم بازار سرمایه به تناسب میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد، افزود: در این راستا، بازار سرمایه می‌تواند تامین‌کننده ‌مالی خوبی برای اجرای طرح‌های اقتصادی و ملی دولت مربوط به پروژه‌های BOT و خرید تضمینی دولت و بخش خصوصی در حوزه‌های تامین مالی بلندمدت و کلان باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، این شرکت به نوبه‌ خود در مرحله‌ طراحی ابزاری خاص در پروژه‌های مذکور است که پس از بررسی فرآیند اجرایی، حقوقی و فقهی، آن را جهت تصمیم‌گیری به سازمان پیشنهاد خواهد کرد.

حسینی سپس با برشمردن برخی راهکارها در خصوص افزایش حجم بازار اظهار داشت: شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با توجه به ظرفیت سرمایه‌گذاری و نیاز به تامین ‌مالی و پیرو تفاهم‌نامه‌هایی که با منطقه آزاد و حوزه‌ نفت و انرژی منعقد شده، به دنبال طراحی ابزار‌هایی اختصاصی برای حوزه‌های مربوطه است؛ چرا که معتقدیم با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و نیاز به تامین مالی در این بخش‌ها، بازار سرمایه باید با یک نگاه خاص و ویژه حوزه‌ها را به سمت تامین مالی از طریق بازار سرمایه سوق دهد.

وی خاطر نشان کرد: تأمین مالی در این حوزه‌ها صرف نظر از این ‌که رشد اقتصادی و بهره‌وری ملی را به دنبال خواهد داشت، بازگشت سرمایه را نیز به مراتب سریعتر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه همچنین در خصوص اقدامات لازم برای شفافیت بازار گفت: با انتشار بیش از 20 مرحله انتشار صکوک به ارزش بیش از 20 هزار میلیارد ریال و با توجه به شیوه‌ تامین مالی و مکانیزم تعیین چگونگی شاخص‌های مالی و بررسی‌های اهلیت و ظرفیت شرکت‌ها به منظور تامین مالی از طریق بازار سرمایه از یک طرف، و هم‌چنین نظارت بر چگونگی مصرف تامین مالی مربوطه از سوی مرجع نظارتی در این بازار، شفافیت در این بازار به خوبی نمایان است که این شیوه‌ تامین مالی، خود یکی از راه‌های مبارزه با پول‌شویی و رشد واقعی اقتصاد خواهد بود .

حسینی تأکید کرد: اگر بخواهیم از اقتصاد سالم در هرجامعه‌ای صحبت به میان آوریم، باید بازارهای مالی آن را درست اجرا و به آن بپردازیم؛ به بیان دیگر مثلث بازار مالی آن باید به درستی مورد اجرا قرار گیرد تا زمینه‌ رشد اقتصادی و به تبع آن بهره‌وری به درستی صورت گیرد و سهم هر حوزه‌ مالی از بازار مالی به درستی مشخص و تعریف و اجرا و عملیاتی شود.

وی خاطرنشان کرد: مراحل بررسی و تأیید و تصویب، درخواست تأمین مالی، مراحل و پروسه‌ مجوز تأمین مالی و نحوه‌ مصرف وجوه کاملاً مشخص و بر پایه‌ یک فرآیند و دستورالعمل مشخص صورت می‌گیرد که فرآیند قبل، حین و بعد از تأمین مالی تا زمان تسویه آن، کاملاً حسابرسی شده و مشخص است.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه