بانک‌ها و مؤسسات اعتباري ارزش‌های قرض‌الحسنه را تبليغ نمایند.

کد خبر: 181658 سه شنبه 19 اسفند 1393 - 10:19
بانک‌ها و مؤسسات اعتباري ارزش‌های قرض‌الحسنه را تبليغ نمایند.

 

به منظور ارتقاي فرهنگ بانکداري اسلامي، گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه و جلوگيري از تبليغات اغواء کننده در خصوص جوايز اعطايي به سپرده‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز، «دستورالعمل ساماندهي تبليغات قرض‌الحسنه پس‌انداز مؤسسات اعتباري و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه مؤسسات اعتباري» به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد.

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با عنايت به اين‌که از اوايل سال جاري، انجام عمليات قرض‌الحسنه توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي نيز مجاز اعلام شده، لذا ايجاب مي‌کرد، شمول دستورالعمل مذکور که صرفاً ناظر بر بانک‌هاي قرض‌الحسنه و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه وابسته به بانک‌ها و مؤسسات اعتباري بود، به بانک‌ها و مؤسسات اعتباري نيز تسري يابد.

بر اساس این گزارش، بانک‌ها و مؤسسات اعتباري موظف شدند در تبليغات خود مفهوم قرض‌الحسنه و مزاياي آن را براي عموم مردم اطلاع‌رساني کرده، تبليغات صادقانه و با حفظ کرامت انساني انجام دهند و در جهت ارتقاي فرهنگ نيکوکاري، فداکاري، ايجاد همبستگي بين عموم و همچنين گسترش عدالت مابين آحاد جامعه تلاش کنند.

همچنین بایستی در تبليغات خود به اجر معنوي قرض‌الحسنه بيش از مشوق‌هاي مادي مرتبط با جوايز اعطايي به سپرده‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بپردازند و بر فوايد تاثير تسهيلات قرض‌الحسنه در جهت رفع نيازهاي ضروري مردم و امور عام‌المنفعه آن براي آحاد جامعه تاکيد کنند.

لذا بدين‌منظور دستورالعمل اعطاي جوايز به سپرده‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز (ريالي- ارزي) مصوب يک‌هزار و يک‌صد و بيست و پنجمين جلسه مورخ 1390/2/۲۷ شوراي پول و اعتبار مورد اصلاح قرار گرفت و برای اجرا به تمام  بانکها و مؤسسات اعتباري غيربانکي ابلاغ شد.