حذف چالش فاکتور صوری با توسعه عقد مرابحه

کد خبر: 181581 سه شنبه 7 بهمن 1393 - 9:40
حذف چالش فاکتور صوری با توسعه عقد مرابحه
 ناصر حکیمی در نشست ابعاد سیاستی، تجاری، حقوقی و شرعی کارت‌های اعتباری بیان کرد که کارت‌های اعتباری به میزان بسیار محدودی توسط بانک‌های کشور مورد استفاده واقع شده و همین استفاده محدود نیز با الگوی استاندارد کارت‌های اعتباری در مقایسه با سطح بین‌المللی تفاوت‌های جدی دارد.

 ناصر حکیمی گفت: «کارت‌های اعتباری خدمت بسیار مهم در سطح خرد بوده و می‌تواند نیازهای بسیاری از مشتریان را پاسخ دهد. توسعه این دسته از ابزارها منجر به آن خواهد شد تا نگاه مثبت‌تری در عموم جامعه نسبت به شبکه بانکی ایجاد شود».
حجه‌الاسلام دکتر سید عباس موسویان، به بررسی ابعاد فقهی کارت اعتباری پرداخت. او گفت: «عقد مرابحه، تقریبا به نود درصد نیازهای موجود در شبکه بانکی پاسخ خواهد داد و نه تنها هیچ اشکال شرعی جدی در رابطه با آن قابل تصور نیست، بلکه برخی اشکالات شرعی فعلی در عملکرد شبکه بانکی را نیز برطرف می‌کند».

به طور مشخص، کارت اعتباری مرابحه می‌تواند جهت خرید تمامی کالاها و خدمات مورد استفاده واقع شود و از این منظر نیازی به ارائه فاکتور صوری توسط مشتری نیست. به عبارت دیگر، توسعه عقد مرابحه در شبکه بانکی، چالش فاکتور صوری را از شبکه بانکی حذف خواهد نمود. 

 دکتر طالبی نیز از منظر انگیزه‌های بانکی به تحلیل کارت اعتباری مرابحه پرداختند. او گفت: «برخی مشکلات موجود در شبکه بانکی باعث شده است که انگیزه بانک‌ها جهت استفاده از کارت اعتباری مرابحه کاهش یابد. یکی از این مشکلات تعیین دستوری سقف نرخ سود برای عقود مبادله‌ای می‌باشد که شامل کارت اعتباری مرابحه نیز می‌شود. در حال حاضر بانک‌ها به صورت جدی با کمبود منابع مواجه هستند و در چنین شرایطی ارائه ابزاری که باعث سهولت در پرداخت تسهیلات می‌شود، طبعا مورد استقبال بانک‌ها واقع نخواهد شد».

دکتر برات قنبری نیز به ضرورت توسعه زیرساخت‌های مخابراتی جهت توسعه کارت اعتباری اشاره کرد. او گفت: «توسعه نظام‌های حقوقی برای استفاده راحت‌تر از ابزار کارت اعتباری مرابحه یک ضرورت است. نکته مهم دیگر، استفاده حداکثری و متنوّع از عقود اسلامی می‌باشد. استفاده از ابزارهای جدید در شبکه بانکی، نیازمند تغییر نگاه بانکداران و بانک مرکزی به ابزارهای جدید می‌باشد. همچنین باید دریافت کارمزد از فروشگاه‌های ارایه کالا و خدمات به مشتریانی که از کارت اعتباری استفاده کرده اند، نیز مورد توجه واقع شود».