پیشنهاد پیمان دوجانبه پولی ایران به چند کشور

کد خبر: 181572 شنبه 4 بهمن 1393 - 10:32
پیشنهاد پیمان دوجانبه پولی ایران به چند کشور

غلامعلی کامیاب در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش "آیا ایران و روسیه در مبادلات اقتصادی و تجاری خود از دلار استفاده می کنند؟" اظهار داشت: ایران در مبادلات با کشورهای مختلف از دلار استفاده نمی‌کند.

وی با بیان اینکه دلار در مبادلات با هیچ کدام از کشورهای طرف تجاری ایران استفاده نمی‌شود، گفت: ایران از ارزهای دیگر از جمله یوان چین، یورو، لیر ترکیه، روبل روسیه و وون کره جنوبی در مبادلات تجاری خود با کشورهای خارجی استفاده می‌کند.

معاون ارزی بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه حجم استفاده از دلار در مبادلات ایران خیلی کم است، در پاسخ به این پرسش "آیا این استراتژی براساس اجرای پیمان پولی دو جانبه در دستور کار قرار گرفته است؟" تصریح کرد: پیمان پولی دوجانبه فقط به حذف دلار ختم نمی‌شود.

کامیاب با اشاره به "در مبادلات با روسیه هم از دلار استفاده نمی‌کردیم" افزود: عدم استفاده از دلار در مبادلات کاملاً مشخص است، واردات و ثبت سفارش با چه ارزی انجام می‌شود؟ آیا به دلار انجام می‌شود؟

این مقام مسئول در بانک مرکزی در همین ارتباط تأکید کرد که اما این موارد به‌معنای اجرای پیمان جانبه پولی نیست چراکه لزوماً نباید برای حذف دلار از پیمان دوجانبه استفاده کرد.

وی با بیان اینکه پیمان دوجانبه پولی مزایای دیگری علاوه بر حذف دلار برای کشورها به‌همراه دارد، گفت: دنبال آن هستیم که پیمان دوجانبه پولی را با تعدادی از کشورها اجرا کنیم.

کامیاب در پاسخ به "تا کنون با چه کشورهایی برای اجرای پیمان دوجانبه پولی مذاکرات رسمی انجام شده است؟" تصریح کرد: پیشنهاداتی را با تعدادی از کشورها مطرح کردیم و به‌زودی مذاکرات را شروع می‌کنیم.

معاون ارزی بانک مرکزی هدف از اجرای پیمان دوجانبه پولی با کشورها را تسهیل مبادلات تجاری و اقتصادی اعلام کرد.