پیشنهاد تاسیس بانک وقف

کد خبر: 181541 یکشنبه 21 دی 1393 - 9:49
پیشنهاد تاسیس بانک وقف

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین جهانیان در نشست تخصصی وقف و اقتصاد الگوی بهینه سرمایه گذاری در موقوفات اظهار کرد: تاسیس این بانک می‌تواند گام‌های موثری را برای توسعه فرهنگ وقف در جامعه بردارد.

وی ادامه داد: ارائه الگوی بهینه سرمایه‌گذاری در موقوفات بسیار مهم است و ما برای پاسخ دادن به نیازهای جامعه مجبور هستیم که به این سوال پاسخ دهیم که الگوی بهینه سرمایه‌گذاری در موقوفات چیست؟

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: برای پاسخ دادن به این سوال باید به دنبال تعریف مفهوم وقف باشیم و وقتی که به دنبال پاسخ می‌رویم می‌بینیم که در تعریف وقف آمده است که وقف عطیه‌ای است دائمی که در گذر زمان از بین نمی‌رود و این تعریف در علم اقتصاد امروز معادل کالای منقول است.

جهانیان افزود: در دنیای امروز معتقدم که ثروت‌های غیر قابل رویت مهمتر از ثروت‌های مشهود هستند و ثروت غیر مشهود به این معناست که سرمایه‌هایی وجود دارد که دیده نمی‌شوند اما اثربخشی به سزایی دارند مانند سرمایه اجتماعی دولت‌ها و یا نیروی انسانی.

وی اظهار کرد: باید به دنبال آن باشیم که بتوانیم آن میزان از موقوفاتی را که در اختیار داریم به ثروت غیر مشهود تبدیل کنیم و در این میان تکیه بر اقتصاد دانش بنیان نقش به سزایی را می‌تواند ایفا کند.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: به عنوان مثال در مشهد ما شاهد آن هستیم که 70 درصد شهر موقوفه است اما امروز تنها 10 درصد این میزان برای فعالیت اقتصادی در اختیار سازمان اوقاف است و بنابراین باید ببینید که با چه الگویی می‌توانیم نهایت استفاده را از این میزان ببریم.

جهانیان گفت: فعالیت در زمینه موقوفات نیازمند مشارکت همگانی است و حرکت در این مسیر نیازمند فعالیتی بنیادی. برای ترغیب سرمایه‌گذاران جهت ورود به حوزه وقف بایستی امنیت اقتصادی را ایجاد کرده و از سود بازاری را به آنها اعطا کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ارتقا همکاری با سازمان‌های داخلی و همچنین ارتقاء خود سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

جهانیان با اشاره به امکان تاسیس بانک وقف گفت: باید در این زمینه کار را به دست سرمایه‌گذاران خوشنام بدهیم تا مردم بدانند که جای پولشان امن است و به این فضا وارد شویم.