دستور بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات

کد خبر: 181535 چهارشنبه 17 دی 1393 - 10:31
دستور بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات

در پی تخلفات بانک‌ها در اعطای تسهیلات، بانک مرکزی در دستورالعملی آنها را ملزم به پایبندی به قوانین کرد و در اعم موارد نسبت به بلوکه کردن بخشی از تسهیلات دریافتی و دریافت سود در ابتدای پرداخت تذکر داد.

به گزارش  ایسنا، در حالی که همواره نحوه پرداخت تسهیلات از بانک‌ها و تخطی آنها در اجرای قوانین مورد انتقاد متقاضیان چه فعالان اقتصادی و یا عموم مردم بوده است که این بار بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانکها ضمن تذکر نسبت به این موضوع از آنها خواست به منظور اطمینان از عدم تکرار مغایرت‌های قانونی در این زمینه و همچنین حمایت از بنگاه های اقتصادی در شرایط فعلی اقتصاد کشور به قوانین پایبند بمانند.

بنابراین گزارش، در این دستورالعمل تاکید شده که بانک‌ها پرداخت تسهیلات را مشروط به سپرده‌گذاری کرده و یا بخشی از تسهیلات پرداختی را نزد خود حبس کنند. اما در حالی که در برخی از بانک‌ها شامل خصوصی و دولتی مرسوم شده که سود تسهیلات دریافتی را در ابتدای پرداخت از گیرنده آن دریافت می کنند بانک مرکزی این مورد را نیز مغایر ضوابط بانکداری بدون ربا دانسته و نسبت به رعایت آن تاکید کرده است.

همچنین ارائه اطلاعات شفاف و الویت تامین سرمایه درگردش از دیگر موارد مورد توجه بانک مرکزی بوده است.

 

بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها

 متن بخشنامه ابلاغی مدیر کل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها در آبان ماه سال جاری به شرح زیر است.

احتراما به استحضار می رساند بنابر اطلاعات و گزارشات واصله برخی شعب و واحدهای بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، در خصوص مشتریان و متقاضیان دریافت تسهیلات اقداماتی مغایر با قوانین و مقررات مربوط را اتخاذ می‌کنند. لذا خواهشمند است به منظور اطمینان از عدم تکرار این گونه اقدامات و همچنین حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در شرایط فعلی اقتصاد کشور، دستور فرمایند مراتب ذیل در اسرع وقت به کلیه شعب و واحدهای آن بانک ابلاغ و بر حسن اجرای آن‌ها نظارت شود:

1. عدم الزام متقاضیان دریافت تسهیلات به سپرده‌گذاری و یا حبس درصدی از تسهیلات دریافتی تحت هر عنوان همان‌گونه که در بخش نامه‌های متعدد این بانک از جمله بخش نامه‌های شماره ۱۴۵۵۸۸ در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۸۹ شماره ۳۳۶۶۸ در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ و شماره ۶۲۶۶۸ در تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۱ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

2. متاسفانه در موارد نادری برخی از شعب بدون توجه به مفاهیم قانون عملیات بانکی بدون ربا و ضوابط عقود اسلامی، سود مورد انتظار تسهیلات را در همان ابتدای اعطای تسهیلات از منبع اعتبار کسر می‌کنند که با این امر علاوه بر تحمیل شبهه ربوی بر موضوع تسهیلات سیاست‌های اعتباری اعلام شده را نیز مخدوش می‌کنند از این رو عدم کسر سود تسهیلات از مبلغ تسهیلات اعطایی به مشتریان در هنگام اعطای تسهیلات مورد تاکید قرار گیرد.

3. لزوم در دسترس قرار گرفتن اطلاعاتی که برای مشتریان و متقاضیان دریافت تسهیلات شفافیت ایجاد می‌کند به نحو مقتضی و با رعایت قوانین و مقررات مروبط به افشا و دسترسی به اطلاعات به منظور پایبندی به انضباط مالی.

4. فراهم نمودن امکان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهایی که با دریافت سرمایه در گردش خط تولید آن‌ها فعال می‌شود در چارچوب ضوابط و به نحوی که براساس پیش بینی‌های مربوط اصل منابع تامین شده برای این تسهیلات و همچنین سود مورد انتظار در مدت معین قابل برگشت بوده و زمینه تعیین تکلیف مطالبات غیرجاری را در مراحل بعدی فراهم سازد.