رشد بانکداری اسلامی در کانادا

کد خبر: 181530 سه شنبه 16 دی 1393 - 11:19
رشد بانکداری اسلامی در کانادا

به گزارش مهر، بانکداری اسلامی در کانادا با یک تریلیون دلار دارایی، مورد حمایت دولت محافظه کار این کشور، بانک‌ها و اتحادیه اعتباری مهم، مراکز تجاری و مسلمانان صاحب نفوذ سراسر کانادا قرار گرفته است.

بانکداری اسلامی در کانادا در سال‌های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است. بیش از یک میلیون مسلمان در کانادا زندگی می‌کنند.

ولید حجازی، استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تورنتو در این‌باره گفت: «میزان آگاهی از بانکداری اسلامی در کانادا در چند سال گذشته به دشت افزایش یافته است

وی با اشاره به حمایت سال گذشته دولت کانادا از تشکیل یک کنفرانس بانکداری اسلامی جهانی در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس افزود: «با تلاش های دولت فدرال در این رابطه، جذابیت کانادا برای مالیه اسلامی افزایش خواهد یافت».

حجازی اضافه کرد، بسیاری از مسلمانان ساکن کانادا؛ به دنبال بانک‌هایی هستند که مطابق با مقررات شریعت اسلامی فعالیت می‌کنند. آنها خواستار اخذ وام از بانک‌هایی هستند که مبنای محاسبه سودشان بر اساس معیارهای غربی نباشد.

به گفته حجازی، صندوق بین المللی پول اخیرا توسعه مالیه اسلامی در کانادا را ناشی از افزایش تعداد مسلمانان ساکن کشورهای غربی، افزایش درآمدهای نفتی کشورهای اسلامی و افرادی دانسته است که به دنبال خدمات مالی «اخلاقی» و با ریسک پایین می‌گردند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت، علاوه بر بانک‌های کانادایی نظیر سی آی بی سی، که صریحا برای ارانه خدمات بانکداری اسلامی اعلام آمادگی کرده اند، شرکت رهن و خانه‌سازی کانادا اخیرا اعلام کرده که هیچ مانع قانونی‌ای وجود ندارد که مانع گسترش بانکداری اسلامی در کانادا شود.