سیزدهمین جلسه نقد پژوهشهای بانکداری اسلامی برگزار می شود.

کد خبر: 181503 شنبه 6 دی 1393 - 9:41
سیزدهمین جلسه نقد پژوهشهای بانکداری اسلامی برگزار می شود.
 

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، پژوهشکده پولی و بانکی سیزدهمین نشست از سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی را جهت نقد و بررسی مقاله «چگونگی ارتباط بانک‌ها با بازار سرمایه؛ در چارچوب نظام بانکداری بدون ربا» برگزار می‌کند.

ارائه دهنده مقاله در این جلسه جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور (عضو هیئت علمی دانشگاه مفید قم) و ناقدین جلسه آقایان سید علی‌اصغر میرمحمد صادقی (مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی)، دکتر احمد شعبانی (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام) و دکتر علی سعیدی (معاون برنامه‌ریزی سازمان بورس و اوراق بهادار) خواهند بود.

این جلسه در تاریخ چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۳ ساعت ۱۴ تا ۱۶ در ساختمان پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ج.ا.ا. برگزار می‌شود.

در خلاصه مقاله مورد نقد می‌خوانیم:

«توسعه بازارهای مالی نقش بسزایی در فرایند رشد اقتصادی و تامین مالی دارد و عملکرد صحیح آنها می‌تواند آثار قابل توجهی را بر سرمایه‌گذاری مورد نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی وارد کند. بنابراین نقش بازارهای مالی در زمینه تامین منابع مالی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این مقاله با روش توصیفی- تحلیلی، به دنبال طراحی الگویی در راستای ارتباط بانک ها با بازار سرمایه در چارچوب نظام بانکداری بدون ربا است و به این نتیجه می‌رسد که بانک‌های موجود در نظام بانکداری بدون ربا می‌توانند با استفاده از ابزارهای پذیره‌نویسی و خرید و فروش صکوک اسلامی، صکوک حاصل از تبدیل به اوراق بهادارسازی دارایی‌ها، گواهی‌های سپرده، اوراق سهام مشارکت مدنی بانک‌ها، سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، پنجره خدمات بازار سرمایه و واگذاری اعتبارات به شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، با بازار سرمایه ارتباط برقرار کنند و ضمن ورود به این بازار، منابع مالی مورد نیاز خود را تامین نمایند».

 

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام حضور در جلسه از طریق ایمیل ac@mbri.ac.ir و یا شماره تلفن ۸۸۶۵۷۳۹۷ اقدام فرمایند (شرکت در جلسه برای عموم رایگان است) .