کتاب «اندیشه های اقتصادی مقام معظم رهبری»

کد خبر: 181473 دوشنبه 24 آذر 1393 - 15:13
کتاب «اندیشه های اقتصادی مقام معظم رهبری»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب اندیشههای اقتصادی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تحت عنوان راهبردهاي اقتصادي با رجوع به بيانات معظمله در طول دوره زعامت ایشان، زیر نظر دکتر محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، منتشر شد.

این کتاب الگوی مناسبی از نحوه نگرش ایشان به حوزه اقتصاد به جویندگان و مشتاقان این حوزه ارائه میدهد که در هفت فصل و به شرح زیر تدوین شده است:

در فصل اول این مجموعه به تشریح اركان اقتصاد در جامعه اسلامی پرداخته و «نیروی انسانی»، «كار»، «توليد»، «ثروت» و «سرمايه» را به عنوان زیربنای چرخه اقتصادی کشور معرفی می­کند.

در فصل دوم لزوم اهتمام به «اجرای عدالت» در کنار «پيشرفت و حركت اقتصادي» كه از اهداف قانون اساسي و نظام اسلامی است، مورد توجه قرار گرفت.

فصل سوم به بررسی موضوعات مهمی نظیر «اصل 44 قانون اساسی»، «اهداف قانون‌گذار از تدوین طرح مذکور» و وظايف مسئولان در اجرای این طرح و «سند چشم‌انداز 20 ساله»، «طرح تحول اقتصادی»، «صندوق توسعه اقتصادی» می­پردازد.

فصل چهارم سعی دارد با بررسی نظرات و دیدگاه­های رهبر انقلاب در باب «استقلال اقتصادی»، «اقتدار اقتصادی»، «كشاورزي»، «صنعت»، «بازرگاني» و... تعريفي روشن و جامع ارائه دهد وظايف مسئولان در اين امر را مشخص نماید.

مسائل پیشروی اقتصاد کشور مانند «مفاسد اقتصادي»، «مبارزه با فساد»، «اقتصاد مقاومتي» و مسائلي از اين دست موضوع فصل پنجم کتاب حاضر را شامل مي‌شود.

فصل ششم تلاش دارد «دشمن‌شناسي» و «لزوم برخورداری از بصیرت اقتصادی» را به عنوان ضروریات متذکر شده و سياست­هاي مختلف دشمنان را براي ضربه زدن به اقتصاد كشور را تبيين کند.

در فصل هفتم و انتهایي كتاب، راهبردي اقتصادي شامل «رجوع به اقتصاد اسلامي»، «جهاد علمي و اقتصادي» و «اقتصاد مقاومتي» به عنوان راهكارهاي اساسي در جهت رفع مشكلات و كاستي‌هاي اقتصادي جامعه اسلامي ايران معرفي مي‌شود.

امید است با توجه و عمل به نظرات و ديدگاه­هاي اقتصادی رهبر معظم انقلاب در اين زمينه‌ها شاهد پيشرفت همه‌جانبه كشورمان ايران اسلامي و تحقق اهداف تعیین شده در سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی باشيم.