نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی

کد خبر: 181464 یکشنبه 23 آذر 1393 - 9:37
نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی

به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در نشست تخصصی بررسی عملکرد این بانک در حوزه اقتصاد مقاومتی که با حضور دانشجویان رشته کارآفرینی دانشگاه‌های تهران برگزار شد، دکتر محسن رضایی با اشاره به تاثیر پدیده هایی نظیر تحریم های خارجی بر محیط حاکم بر فعالیت کسب و کارها در داخل کشور گفت : طی هفته های اخیر علاوه بر اثر ناشی از تحریم‌ها، شاهد کاهش چشمگیر قیمت نفت نیز بوده‌ایم که بالطبع تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی درآمدهای ارزی کشور خواهد داشت، به گونه‌ای که حتی در صورت لغو تحریم ها نیز این درآمدها بسیار کمتر از پیش بینی‌ها خواهد بود .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر بخواهیم از این شرایط جدید به سلامت عبور کنیم، چاره ای جز عمل به تدبیر مقام معظم رهبری در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی نداریم و باید هرچه سریعتر با تغییر ریل حرکت قطار اقتصاد کشور ، این قطار را بر ریل اقتصاد مقاومتی به حرکت درآوریم تا آسیبهای وارده ناشی از تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی به حداقل برسد.

دکتر رضایی با اشاره به سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی گفت : اقتصاد مقاومتی، به معنی ایجاد مضیقه در زندگی مردم نیست ، بلکه برنامه ای برای جهش بلند اقتصاد کشور و تبدیل تهدیدها به فرصتها در شرایط محدودیت و فشار است . شرایط امروز نیز این فرصت را در اختیار ما گذاشته تا با اجرای این سیاستها ، یکبار برای همیشه بنای اقتصاد کشور را به شکلی اساسی بازسازی کنیم. باید بستر را آماده کنیم تا با استفاده از همه امکانات و منابع و استعدادها و ظرفیت‌های ارزشمند کشور در حوزه نیروی انسانی و با تکیه بر همت بلند ملت بزرگ ایران بتوانیم همچون دوران دفاع مقدس بر دشمن غلبه کنیم. قطعا بیگانگان نیز اگر ببینند که نتیجه افزایش تحریم ها و فشارها ، شکست اراده و ابتکار عمل ملت ایران نیست و ما توانسته ایم تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم ، آنگاه در محاسبات و نحوه تعامل خود با جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر خواهند کرد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه کارآفرینی ، قلب تپنده اقتصاد مقاومتی است گفت : کارآفرینی مستلزم نوآوری و فرصت شناسی با توجه به تغییر شرایط اقتصادی کشور است و تحقق اقتصاد مقاومتی بدون تسهیل کارآفرینی و تغییر محیط حاکم بر فعالیت کسب و کارها ناممکن است ، که در این میان قطعا نظام بانکی کشور باید به طور اساسی اصلاح شود تا امکان دسترسی بنگاه‌های متوسط و کوچک به منابع مالی لازم برای کارآفرینی ایجاد شود، کما اینکه آمارها نیز نشان میدهد بخش اعظم نیروی کار کشور نیز در همین بخش از اقتصاد کشور مشغول کار هستند . وی دراین خصوص پیشنهاد کرد‌: می‌توان همچون دیگر کشورها با ایجاد نهادهای مشاوره مالی ، هم امکان دسترسی بنگاه‌های کوچک و متوسط را به منابع مختلف تامین مالی تسهیل کرد و هم شرایط بهتری برای ظرفیت سنجی این بنگاه‌ها برای بانک‌ها فراهم کرد .

دکتر رضایی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حذف مقررات و قوانین دست و پا گیر از اقتصاد کشور گفت : باید با ساخت و شکل دهی مدل‌های موفق در بخش های مختلف اقتصاد کشور و الگوسازی، نقشه راه مناسبی برای حرکت همه بنگاه‌های اقتصادی و ماالی کشور یه سمت اقتصاد مقاومتی ترسیم کنیم. البته در این میان بانک تجارت نیز با توجه به پیشینه و نوع فعالیتهایش می تواند یکی از مدل‌های حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی باشد .

سیامک دولتی معاون مدیرعامل بانک تجارت و دبیر این نشست در سخنانش به برخی چالش‌های پیش روی بانک تجارت و دیگر بانکها در شرایط جدید اقتصاد کشور اشاره کرد و یادآورشد : قطعا حرکت هماهنگ همه بخشهای اقتصاد به سمت اقتصاد مقاومتی می تواند برطرف کننده بسیاری از مشکلات موجود باشد ، کمااینکه در بانک تجارت نیز اقدامات مهمی در این راستا  دردستور کار قرار گرفته که از آن جمله می توان به اجرای برنامه های متناظر با ارتقاء سلامت نظام مالی و بهبود کیفیت ترازنامه بانک متناسب با استانداردها اشاره کرد .

در ابتدای این جلسه فهیم هاشمی رئیس هیات مدیره بانک تجارت با اشاره به اینکه بانک تجارت نیز همچون سایر دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کشور می کوشد تا عملکرد مطلوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی داشته باشد گفت : اجرای قانون سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بانکها نیز همچون سایر بخشهای اقتصاد کشور نیازمند بسترسازی و ابزارهایی است که امیدواریم با تدبیر و مساعدت نهادهای عالی قانونگذاری و اجرایی کشور فراهم شود . وی افزود : همانطور که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور تاکید دارند باید از فرصت بوجود امده برای کاهش هرچه بیشتر وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی استفاده کنیم.

در این نشست همچنین دولتی ، سمیع ، حسنانی و دولت آبادی معاونین مدیرعامل بانک تجارت در یک پانل تخصصی به تشریح عملکرد این بانک در حوزه‌هایی همچون امور شعب ، برنامه ریزی و نظارت و برنامه ها ، بانکداری بین الملل و خدمات ارزی و اعطای تسهیلات پرداختند و اقدامات این بانک جهت همراستا نمودن فعالیتها و راهبردها با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را بیان کردند .

برگزاری جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان رشته کارآفرینی دانشگاه تهران با دبیر مجمع تشخیص نظام، معاون وزیر اقتصاد و فهیم هاشمی و اکبری اعضای هیات مدیره بانک تجارت پایان بخش این همایش بود.