بانکداری اسلامی تنها برای مسلمانان نیست.

کد خبر: 171380 سه شنبه 4 آذر 1393 - 12:21
بانکداری اسلامی تنها برای مسلمانان نیست.

 

نویسنده: سید فیضی

ترجمه: مریم میرعبدالحق

اگرچه واژه «اسلامی» به طور خاص به اعتقادات مسلمانان مربوط می شود، در بانکداری و امور مالی اسلامی بسیار متفاوت است. بانکداری اسلامی دارای یک ساختار پیچیده بانکی و امور مالی مبتنی بر ارزش های اخلاقی و اجتماعی است که با نیازهای مالی مدرن امروزی سازگار است و از این رو، پاسخ قاطعی که از مسلمانان و غیر مسلمانان دریافت می شود، یکسان است.

چند وقت پیش، خبرنامه رسمی پاپ، L’Osservatore  رومانو، مقاله ای منتشر کرد که در آن مفاهیم اخلاقی بانکداری و امور مالی اسلامی را ستایش و بانک های غربی را به تبعیت از قوانین بانکداری و امور مالی اسلامی تشویق می کرد تا در طول بحران های اقتصادی، اعتماد به نفس را به مشتریان خود بازگردانند.

نه تنها پاپ، مؤسسات و نهادهای مختلف آموزشی نیز از بانکداری و امور مالی اسلامی با معرفی دوره هایی در این مورد حمایت کردند. دانشگاه هاروارد پروژه مالی اسلامی خود را در سال ۱۹۹۴-۱۹۹۵ راه اندازی کرد که چندین مؤسسه آموزشی برتر در سراسر جهان از آنها پیروی کردند. جدای از این، دولت های مختلف در حال تلاش هستند تا از مزایای چندگانه بانکداری و امور مالی نظام اسلامی بهره مند شوند. کشورهایی مانند انگلستان، لوکزامبورگ، ایرلند شمالی، آلمان، برمودا، فرانسه، مالزی، اندونزی، مالدیو، ترکیه، سنگاپور، تمامی شرق میانه، ژاپن و استرالیا و غیره در حال حاضر در این زمینه شناخته شده هستند.

کشورهایی مانند لوکزامبورگ، بحرین، مالزی و غیره زیرساخت های مستحکمی از بانکداری و نظام مالی اسلامی را توسعه داده اند و توجه داشته باشید که لوکزامبورگ در سال گذشته بالاترین درآمد سرانه در جهان را گزارش داده است، در حالی که مالزی برای تبدیل شدن به یک کشور توسعه یافته سرعت گرفته است.

بسیار شگفت انگیز است که لوکزامبورگ با اینکه جمعیت بسیار کمی از مسلمانان را نسبت به مالزی را تشکیل می دهد که یک کشور با حکومت اسلامی است، در این کشور بیش از۴۰ درصد از دارندگان حساب‌ها در بانک‌های اسلامی را غیرمسلمانان تشکیل می‌دهند. این به دلیل منافع اقتصادی آنها است که تمام این کشورها، صرف نظر از اندازه جمعیت مسلمان خود، تلاش می کنند از راه های مختلفی برای تبدیل شدن به مراکز عمده بانکداری و امور مالی اسلامی استفاده کنند. علاوه بر این، نیروی متخصص غیر مسلمان نیز برای ارایه بانکداری اسلامی و خدمات مالی در سراسر جهان نیز افزایش یافته است، بدون شک تأکید بر اهمیت و مزایای استفاده از بانکداری و امور مالی اسلامی کششی فراتر از یک نام دارد.

تجربه نشان داده است، هنگامی که جهان با بحران شدید اقتصادی مواجه است، بانک های اسلامی به رشد خود ادامه می دهند و جهان شناخت کمتری در این زمینه دارد. بانکداری و امور مالی اسلامی در حال حاضر به بخشی با قابلیت اطمینان در اقتصاد جهان تبدیل شده است به طوری که بیش از ۷۵ درصد کشورها به عضویت این صنعت در آمده اند و سالانه در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد این جمعیت در حال رشد است.

هند، که دارای حدود ۱۵۰ میلیون مسلمان است، به عنوان بزرگترین بازار بکر برای بانکداری و امور مالی اسلامی تبدیل شده است. مطالبات بخش های مختلف جامعه هند، به خصوص اقتصاددانان و بازرگانان برای معرفی خدمات بانکداری اسلامی در هند در چند سال گذشته رو به افزایش است و برخی تلاش ها در این زمینه انجام شده است. با این حال، به نظر می رسد عدم آگاهی در میان توده ها و همچنین سیاستگذاران از نظر نرم افزار و منافع آن همچنان وجود دارد. یک گام مثبت در این جهت از سوی دولت کرالا بود که در سرمایه گذاری های مالی اسلامی در دولت شرکت و از سرمایه گذاری های مورد نیاز بسیاری دعوت کرد. با نشان دادن چراغ سبز به این پروژه در کرالا، به سرعت سرمایه گذاری به ارزش Rs100 میلیارد دلار تنها از سوی دولت عمان دریافت شد که در پروژه های توسعه ای حیاتی از جمله جاده ها، پل ها، پروازهای هوایی، نیروگاه ها، آب و حمل و نقل، فن آوری صنعتی و اطلاعات، گردشگری، بنادر، فرودگاه ها، راه آهن و حمل و نقل و آبراه های داخلی در سراسر کشور، و غیره سرمایه گذاری شد. این یک پیشرفت خوب برای باز شدن درب هایی برای سرمایه گذاری مورد نیاز در هند و ترویج ساختار بانکی عادلانه است که بدون توجه به باورهای دینی مشتریان، همه از آن بهره مند خواهند شد.

هند یکی از کشورهای اقتصادی به سرعت در حال رشد است و تا سال ۲۰۲۰ یک اقتصاد پیشرو در جهان خواهد بود؛ با این حال، برای رسیدن به این موقعیت، هند باید قدم هایی را در این راستا بردارد که شامل سیاست گذاری و معرفی بانکداری و امور مالی دوره اسلامی در مؤسسات مختلف برای آموزش توده مردم و همچنین آماده سازی متخصصان برای ایجاد تقاضای رو به رشد است.

بنابر گزارش داده شده، هند برای سرمایه گذاری در پروژه های ساخت و ساز و زیرساخت های حیاتی خود به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد. معرفی بانکداری اسلامی به راحتی می تواند این سرمایه مورد نیاز به خصوص از طریق منابع غنی نفتی کشورهای خلیج فارس که می توانند با میلیاردها دلار نفتی به دنبال بازارهای جدید باشند را فراهم کند.

اهمیت بانکداری و امور مالی اسلامی در حال افزایش است و ادغام آن در جریان اصلی اقتصاد، آنقدر بزرگ است که نمی توان از آن اجتناب کرد. حالا زمان آن رسیده است که سیاست گذاران هند برای یکپارچه سازی بانکداری اسلامی و امور مالی در سیستم اقدام کنند. اگر زیرساخت های هند توسعه یابد، همه مردم این کشور بدون در نظر گرفتن اعتقادات مذهبی افراد از آنها بهره مند خواهند شد.

منبع: پی آر بنکینگ