براي اولين‌بار در کشور، رشد سپرده‌هاي قرض‌الحسنه منفي شده است.

کد خبر: 171319 چهارشنبه 14 آبان 1393 - 9:11
براي اولين‌بار در کشور، رشد سپرده‌هاي قرض‌الحسنه منفي شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک انصار، همايش اعتبارات این بانک با حضور آقاي ميرمحمدصادقي، مديرکل اعتبارات بانک مرکزي، دکتر ابراهيمي، مديرعامل، آقاي فروتن جانشين و معاونان بانک انصار برگزار شد.

در این همایش آقاي ميرمحمد صادقي، مديرکل اعتبارات بانک مرکزي عنوان کرد: بازار پولي در ايران، بانک‌محور است و بانک‌ها بايد درراستاي شکوفايي اقتصادي، سهم خود را ادا کنند. ايشان در ادامه افزود: اقتصاد ما در سال گذشته رکود داشت، اما درحال‌حاضر، طبق گزارش بانک مرکزي، در سه‌ماهه اخير اقتصاد کشور 4.6درصد پيشرفت داشته که البته نقش کارمندان بانکي و کارشناسان اعتباري دراين رشد، غيرقابل انکار است.

مديرکل اعتبارت بانک مرکزي، اولويت در تشکيل پرونده‌هاي تسهيلات را مربوط به بخش صنعت دانست و گفت: درسال جاري آمارهاي نويدبخشي درخصوص اختصاص تسهيلات به بخش صنعت به‌دست بانک مرکزي رسيده‌است. بانک‌ها در بحث تجهيز منابع در يک بازار رقابتي توانسته‌اند گوي سبقت را از رقيبان خود بربايند، اما سياست بانک‌ها در اين موفقيت، مهم‌تر است، نه صرفاً ارائه سود بانکي بالاتر که غيرقانوني هم هست.

وي با گلايه از اين که هنوز بسياري از بانک‌ها در بخش تسهيلات به‌صورت سنتي و ضعيف اعتبارسنجي مي‌کنند ادامه داد: نکته ديگري که بانک‌ها بايد جدي بگيرند، تلاش در وصول مطالبات است. متأسفانه، برخي از مقامات نظارتي کشور، بسياري از بانک‌ها را به اهمال در وصول معوقات متهم مي‌کنند. ايشان درباره استفاده بانک‌ها از ابزارهاي مالي اظهارداشت: انتظار داريم بانک‌ها از ابزار گواهي سپرده خاص، همچنين صکوک، ازجمله صکوک اجاره‌اي به‌شکلي مفيد و مؤثر بهره‌ببرند. يکي ديگر از اين ابزارهاي تجهيز منابع، بازار بين‌بانکي ريالي است. اوراق‌مشارکت نيز از ديگر ابزارهايي است که بسياري از بانک‌ها آن را از ياد برده‌اند.

آقاي ميرمحمدصادقي، مديرکل اعتبارات بانک مرکزي درپايان از سخت‌گيري برخي بانک‌ها در ارائه تسهيلات انتقادکرد و درخصوص اهميت قرض‌الحسنه گفت: درحال‌حاضر، رشد سپرده‌هاي قرض‌الحسنه براي اولين‌بار در کشور منفي شده، اما تکاليفي که براي وام قرض‌الحسنه به‌عهده ما گذاشته‌اند 8 برابر شده‌ است.