پذیرش ابزارهای مالی نوین در بورس سرعت می‌گیرد.

کد خبر: 171248 چهارشنبه 16 مهر 1393 - 9:25
پذیرش ابزارهای مالی نوین در بورس سرعت می‌گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی بورس تهران امیر حمزه مالمیر معاون ناشران و اعضاي بورس تهران گفت: یکی از فاکتورهای جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاران و ناشران تنوع ابزارهای تامین مالی و نیز سرمایه‌گذاری است. با توجه به این مهم، بورس اوراق بهادار تهران به منظور متنوع‌سازی ابزارهای مالی و نیز تقویت نظام تامین مالی، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید و نیز تقویت بازار ابزارهای موجود را در دستور کار دارد.

وی افزود: در همین راستا، پذیرش تمام ابزارهای مالی نوین شامل اوراق مشارکت، گواهی سرمایه‌گذاری، انواع صکوک، صندوق‌های قابل معامله در بورس یا همان ETF، صندوق‌های زمین و ساختمان و نیز صندوق سرمایه‌گذاری در پروژه و سایر ابزارهای جدیدی که با مجوز شورای عالی بورس قابلیت معامله دارند، در دستور کار قرار دارد. همچنین توسعه‌ بازار صکوک به‌عنوان یکی از ابزارهای مالی اسلامی، مد نظر بورس تهران است که می‌تواند وسیله‌ای مفید برای توسعه‌ بازار سرمایه و نیز تامین مالی شرکت‌ها با هزینه‌ پایین‌تر و ریسک کمتر باشد.

مالمیر به تاریخچه بازار اوراق بدهی اشاره و اظهار کرد: بازار اوراق بدهی بورس، از سال 1390 و با انتشار اوراق مشارکت شهرداری شیراز راه‌اندازی شد، این بازار با پذیرش و انتشار اوراق مشارکت سایپا و سینا دارو در سال‌های بعد توسعه یافت. همچنین در سال 92 با پذیرش صندوق قابل معامله (ETF) سپهر اندیشه نوین، فاز جدیدی در پذیرش ابزارهای نوین در بورس آغاز شد.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران ادامه داد: در سال جاری هم پذیرش و انتشار گواهی سپرده لیزینگ رایان سایپا و اوراق اجاره‌ فولاد کاوه جنوب کیش انجام شده است. صندوق شاخصی قابل معامله‌ فیروزه آسیا و نیز صندوق زمین و ساختمان آویشن نیز در جریان پذیرش هستند و به زودی به محض نهایی شدن اقدامات باقیمانده، اخبار مربوطه در بازار منتشر خواهد شد.

مالمیر خاطرنشان کرد: انتشار اولین مورد صکوک اجاره با حجم قابل توجه 2 هزار میلیارد  ريال، گام بزرگی در راستای توسعه‌ بازار ابزارهای مالی نوین بورس و تحقق راهبرد متنوع‌سازی ابزارهای تامین مالی و سرمایه‌گذاری بود و از کلیه‌ شرکت‌ها انتظار می‌رود با توجه به بازاری که سهامشان معامله می‌شود و نیز با لحاظ اشتهار و اعتبار خود نسبت به پذیرش اوراق در بورس اقدام کنند.وی تصریح کرد: در همین راستا بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام آمادگی خود برای مذاکره درخصوص پذیرش انواع ابزارهای مالی نوین، آماده‌ هرگونه همکاری و مساعدت در زمینه جذب و پذیرش ابزارها براساس تجربه چندساله‌ راه‌اندازی بازار ابزارهای نوین است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۳۱۶  تاریخ چاپ: ۱۳۹۳/۰۷/۱۶.