بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی

کد خبر: 171238 چهارشنبه 9 مهر 1393 - 14:21
بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، به تازگی کتابی تحت عنوان «بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی» به قلم دکتر مهدی رضوی توسط موسسه عالی آموزش بانکداری ایران منتشر شده است.

این کتاب شامل یازده فصل با عناوین تاریخچه بانکداری، تجارت و پول عرب در هنگام ظهور اسلام، مبانی اقتصاد اسلامی و اقتصاد سرمایه‌داری، اصول فلسفه اسلامی بانکداری، بانکداری در ایران، بانکداری بدون ربا در ایران، نظام پولی و اعتباری، برنامه‌ریزی سیستمی برای اجرای بانکداری اسلامی در ایران، برنامه‌ریزی سیستمی برای ایجاد تحول رفتاری در نظام بانکی کشور، تحولات نظام بانکی ایران پس از انقلاب و چالش‌های بانکداری اسلامی در ایران می‌باشد.

مولف در پیشگفتار کتاب با بیان اینکه این کتاب حاصل سال‌های متمادی تدریس و تحقیق در زمینه بانکداری اسلامی و کسب تجربیات عملی و اجرایی ایشان در سطوح بالای مدیریتی در نظام بانکی کشور است، می‌افزاید «این کتاب از جمله معدود کتاب‌هایی است که ضمن پرداختن به سیر تکامل بانکداری در ایران و جهان؛ اصول و مبانی و فلسفه اسلامی بانکداری، تحولات نظام بانکی پس از انقلاب و چالش‌های بانکداری اسلامی ایران را با استفاده از روش شناختی علمی و با نگاهی نقادانه مورد بررسی قرار داده است.»

لازم به ذکر است که این کتاب نخستین بار در سال 1384 با عنوان «سیر تکامل بانکداری در ایران: رویکرد بدون ربا» توسط بانک توسعه صادرات ایران منتشر شده است. از آنجاکه در چاپ جدید دو فصل تحت عناوین «برنامه‌ریزی سیستمی برای اجرای بانکداری اسلامی در ایران» و «برنامه‌ریزی سیستمی برای ایجاد تحول رفتاری در نظام بانکی کشور» به کتاب افزوده شده و بخش قابل توجهی از مطالب کتاب به بانکداری اسلامی تخصیص یافته است، عنوان کتاب به «بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی» تغییر نموده است. همچنین فصول دوم تا چهارم این کتاب برگرفته از مطالب کتاب «طرح تحلیلی اقتصاد اسلامی» و فصول هشتم و نهم برگرفته از کتاب «برنامه‌ریزی در سیستم‌های بزرگ مقیاس» نگارش همین مولف می‌باشد.

شایان ذکر است، چاپ اول این کتاب در تابستان 1393 در 480 صفحه و با قیمت 260000 ریال (جلد گالینگور) توسط موسسه عالی آموزش بانکداری ایران روانه بازار شده است.

صفحه تازه های نشر