چالش‌های عقود مشارکتی در نظام بانکداری ایران

کد خبر: 171223 دوشنبه 14 مهر 1393 - 9:30
چالش‌های عقود مشارکتی در نظام بانکداری ایران
 

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، پژوهشکده پولی و بانکی دوازدهمین نشست از سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی را با عنوان «چالش‌های استفاده از عقود مشارکتی در نظام بانکداری ایران» برگزار می‌کند. 

ارائه دهنده مقاله در این جلسه جناب آقای دکتر محمد طالبی (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و مدیر عامل بانک کشاورزی) و ناقدين جلسه آقایان حجت‌الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور (عضو هیئت علمی دانشگاه مفید)، دكتر حسین عیوضلو (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام) و محمد رضا حاجیان (معاون مطالعات اقتصادی و بانکی بانک پاسارگاد) می‌باشند.

این جلسه در تاریخ چهارشنبه 23 مهر ماه 1393 ساعت 14 تا 16در ساختمان پژوهشكده پولي و بانكي بانک مرکزی ج.ا.ا. برگزار می‌شود. 

در خلاصه مقاله مورد نقد می‌خوانیم:

«بررسي چالش‌هاي پيش روي بانكداري بدون ربا، يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه محققان و متفكران به آن مي‌پردازند. به عقيده بسياري از صاحب‌نظران، يكي از چالش‌هاي اصلي كه نظام بانكداري كشور با آن مواجه است، عدم تطبيق نحوه اجراي عقود مشاركتي در بانك‌ها با شكل فقهي عقود مشاركتي است. بدين معنا كه در مقام اجرا، آنچه در بانك‌ها به اسم عقود مشاركتي در حال اجراست، بسيار متفاوت است از آنچه كه شارع به نام مشاركت معرفي مي‌كند. مقاله حاضر پس از عنوان كردن قابليت‌هاي ساختاري و كاركردي بانك‌ها و تطابق آن با الزامات شرعي، قانوني و اجرايي عقود مشاركتي اين فرضيه را بررسي مي‌نمايد كه ريشه اصلي اين چالش در اين است كه بانك به عنوان يك ظرف، توان گنجايش عقود مشاركتي به عنوان مظروف را ندارد. بانك در بعد خرد و كلان اقتصادي داراي وظايف و ويژگي‌هايي است كه اجراي عقود مشاركتي با آنها سازگاري ندارد و الزام به اين امر هم بانك‌ها را در اجراي وظايف ذاتي خود با مشكل مواجه مي‌سازد و هم موجبات اجراي ناقص اين عقود را فراهم مي‌كند.» 

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام حضور در جلسه از طریق ایمیل ac@mbri.ac.ir   و یا شماره تلفن 88657397 اقدام فرمایند (شرکت در جلسه برای عموم رایگان است).