«فاکتور صوری» در بوته نقد بانکداران

کد خبر: 171222 شنبه 5 مهر 1393 - 13:8
«فاکتور صوری» در بوته نقد بانکداران

 

به گزارش رجانیوز، عصر روز سه‌شنبه ۱ مهرماه ۹۳ فرهنگسرای اندیشه میزبان اکران خصوصی مستند «فاکتور صوری» در جمع مدیران و کارکنان رده‌های مختلف بانک‌های صادرات، صنعت و معدن، انصار و سپه کشور بود. پس از نمایش فیلم نیز نشست پرسش و پاسخی با موضوع بانکدرای اسلامی و موانع و مشکلات پیرامون آن برگزار شد.

مصطفی رضوانی، تهیه‌کننده مستند «فاکتور صوری» در ابتدای این نشست بیان داشت: این مستند توسط دانشجویانی که در درجه اول نسبت به مسئله بانک و در درجه دوم نسبت به مسئله شرعی‌بودن معاملات و عادلانه‌بودن قانون و نظام بانکی دغدغه‌‌مند بودند، تولید شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف این اکران، استفاده از نظرات کارشناسان مشغول به فعالیت در حوزهای اجرایی بانک‌‌ها است. البته متاسفانه مطلع شدیم بخشی از مدعوین بانکی به دلایلی غیرقابل بیان از شرکت در این مراسم خودداری کردند که باعث تأسف است. ما علاقمند بودیم از همه بانک‌ها در این جلسه حضور داشته باشند تا از نظراتشان بیشتر استفاده کنیم.

 

چهره بدی از کارکنان بانکی در مستند نشان داده می‌شود.

در ادامه نشست طاهری، مسئول حوزه بانک صادرات بیان داشت: در درجه اول از اهتمام دانشجویان برای پرداخت به این موضوع تشکر می‌کنم. البته موضوعات مطرح شده هیچ کدام بر ما پنهان نبود. اما متأسفانه چهره خوبی از همکاران بانکی ما در این فیلم نشان داده نشد و آنها شایسته تیزی نوک پیکان شما نبودند. آنها همان قوانینی را اجرا کرده‌اند که مصوبه نظام بانکی و تحت نظارت مراجع بوده است. با این حال من از دوستان دغدغه‌مند که نگران انحراف بانک‌ها هستند تشکر می‌کنم و می‌پذیرم که باید این مسئله زیر ذره‌بین باشد و این‌گونه نظارت‌ها وجود داشته باشد. اما بنای انحراف در بانک وجود ندارد. لذا به نظر من چهره خوبی در این مستند از کارمندان بانک تصویر نشد.

وی در این خصوص که چرا بانک هیچ‌گاه متضرر نمی‌شود گفت: چون بانک فقط وکیل است و لذا ضرر را مشتری باید متحمل شود. از آن طرف وقتی مشتری سود بیشتری می‌برد بانک ادعایی نخواهد کرد و در واقع این‌ها را مصالحه می‌کند. در صورتی که همه ما می‌دانیم مشتری قطعا بیش از سودی که به بانک می‌دهد، سود کرده است.

 

این مستند توهین و بی‌احترامی به جامعه بانکی بود.

طاهری این مستند را توهینی به کارکنان بانک دانست و اظهار داشت: شما نباید بسنده کنید به یک مشتری که وام نگرفته است و تصورش آن است که بانک کارشناس نیست. لزوما افراد درخواست‌دهنده شایسته گرفتن تسهیلات نیستند. فرد وام‌‌گیرنده باید مجموعه‌ای از مدارک، ضمانت‌نامه و توانمندی‌هایی را دارا باشد تا شایسته این تسهیلات باشد و نسبت‌دادن دخالت کارشناسان بانکداری به اموری که مربوط به آنها نیست بی‌انصافی است.


ما خوشحال می‌شویم بانک نقد شود.

وی ادامه داد: با این حال ما خوشحالیم که بانک نقد شود. اما بد نبود با چند کارشناس بانکی هم مصاحبه رسمی می‌کردید. شما در فیلم نشان دادید که همه مدیران بانکی از دوربین فراری‌اند در صورتی‌ که او در آن لحظه عجله رفتن به جلسه دارد و دلیل اینگونه پاسخ دادنش این موضوع است. شما به عنوان مستندساز باید در وقت بیشتری با خود بانکی‌ها مصاحبه می‌کردید. به نظرم 60 درصد فیلم یک طرفه است.

 

وجود فاکتورهای صوری را رد نمی‌کنم اما این ارائه راه به مشتری است.

وی ضمن تائید وجود فاکتورهای صوری در برخی موارد، بیان داشت: بازرسی بانک‌ها و خود سیستم بنا ندارد که این فاکتورهای جعلی به بانک ورود پیدا کند و در واقع کارشناسان و کارکنان بانک‌ها، روش اعطای تسهیلات را به افراد معرفی می‌کنند.

 

چرا ایثارگری بانک‌ها و خدمات بانک در زمان جنگ را نشان نمی‌دهید؟

طاهری با پیشنهاد ساخت مستنداتی از ایثارگیری‌های بانکی‌ها در دوران دفاع مقدس، گفت: در زمان بمباران ما موظف بودیم به مردم خدمات دهیم. نیمه شب ما را می‌خواستند تا ATMها را پر کنیم تا مبادا کار مردم لنگ بماند. در مسئله پول رسانی‌ ما چقدر شهید داده‌ایم. یعنی بانک هیچ زاویه مثبتی ندارد؟

 

ما تابع قرآن نیستیم.

در ادامه آقای گل‌نبی که به عنوان یک تماشاگر عمومی در جلسه حضور داشت نسبت به سودهای بانکی انتقاد کرد و گفت: ما نباید به اسلام خود بنازیم. ما اگر از سود و بهره استفاده می‌کنیم، تابع قرآن نیستیم. من بعد از 60 سال زندگی و کاسبی در تهران از بانکی برای ساخت مجدد منزل پدری‌ام درخواست وام کردم. 80 میلیون درخواست وام داشتم که یک ساله باز پس بدهم. از بهره بانکی‌اش که بگذریم یک ماه از زمان امضای قرارداد بنده گذشته بود که وام را به بنده دادند. اما در هنگام بازپرداخت، بهره آن یک ماه و یک روزی که پول به دستمان نیامده بود را از ما گرفتند.

وی افزود: من سوال دارم که چرا برخی بانکی‌هایی که دعوت کردید به این جلسه نیامدند تا پاسخگو باشند؟ چرا شما بعد از 30 سال دغدغه عدم اجرای این قانون را طرح می‌کنید. چرا از سال 62 هیچ‌کس نظارتی بر عدم اجرای قانون بانکداری بدون ربا نداشته است؟

 

نباید با چند مشکل کل بانک را زیر سوال برد.

در ادامه این نشست محمدیان، از مسئولان بانک صنعت و معدن، در خصوص بانکداری اسلامی بیان داشت: نباید با ذکر چند مشکل یک بنگاه اقتصادی یا هر سازمانی را زیر سوال برد. در بانک نیز مانند هر سازمان دیگری برخی افراد غیرمسئول پیدا می‌شوند. اما ما نباید این موضوع را به دیگران نیز نسبت داد.

 

ما غیر از حق الوکاله پولی نمی‌گیریم.

همچنین طالبی از مدرسان حوزه امور بانکی و از مسئولان حوزه بانک صادرات، بیان داشت: با توجه به اینکه همکاران تاحدودی از بانک دفاع کردند لازم هست من نکاتی را درباره خود مستند بیان کنم. اول اینکه انتظار است یک مستندساز هنگامی‌ که از یک فرد درباره موضوعی نظر می‌گیرد، از طرف مقابل نیز نظر بگیرد و قضاوت را به بیننده بسپارد. مثلا در فیلم یک روحانی بیان می‌کند که بانک‌ها طبق قانون فقط باید حق‌الوکاله بگیرند، در صورتی که این کار را نمی‌کنند. اما من می‌دانم که ما پس از کسر هزینه‌های سود تسهیلات پرداختی فقط 2.5 درصد حق‌الوکاله برمی‌داریم.

 

قبول داریم که نسبت به تسهیلات گیرندگان خرد کوتاهی کردیم.

طالبی ادامه داد: دوم اینکه شما هیچ استعلام و تحقیقی از شورای فقهی بانک‌ها انجام نداده‌اید. در حال حاضر مرجع اصلی شورای فقهی بانک‌ها آیت‌الله رضوانی هستند که مجوزها از این ایشان اخذ می‌شود که خوب بود از ایشان سوال می‌شد. سومین مشکل آن است که شما فقط از تسهیلات گیرندگان خرد مصاحبه دارید، ولی از سپرده‌گذاران یا تسهیلات گیرندگان کلان مثل کارخانه‌ها مصاحبه ندارید. ما قبول داریم که به تسهیلات گیرندگان خرد بی‌توجهی کرده‌ایم. اما کارخانه‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی هم ناراضی‌اند؟ ما قبول داریم درباره تسهیلات خرد مشکل فاکتورهای صوری درست است.

وی موفقیت بنگاه‌های آموزشی، اقتصادی بزرگ را برخوردار از تسهیلات بانکی دانست و گفت: یک مستند زمانی می‌تواند دین خود را ادا کند که از هر دو سو کارشناس داشته باشد. انتظار این بود از کارشناسان بانکی، مدرسین بانکی و قانون‌نویسان بانکی نظرات بهتری گرفته شود. با این حال خیلی خوشحال هستیم که ما را به چالش کشیدید، چون باعث رشد و تعالی سازمان ما می‌شود.

 

مقصر ایجاد جریمه دیرکرد، خود تسهیلات گیرنده است.

در ادامه رضوانی تهیه‌کننده مستند «فاکتور صوری» به حرمت جریمه دیرکرد بانک‌ها طبق فتوای امام(ره) و مراجع به عنوان یک نمونه اشاره کرد و از مسئولان بانکی در این‌باره توضیح خواست. او افزود: بعضا دیده می‌شود که همین تسهیلات گیرندگان خرد برای پرداخت جریمه دیرکرد دچار مشکل می‌شوند و فرد چندین برابر وامی که گرفته است را باید بازگرداند. او همچنین به این موضوع اشاره کرد که تکلیف مردم مشخص نیست. از طرفی مراجع می‌گویند جریمه دیرکرد حرام است و از طرفی مردم هیچ نقشی در قبال این موضوع ندارند و نمی‌دانند چه کار کنند.

در مقابل داوود توکلی، از مسئولان حوزه بانک صادرات در دفاع از جریمه هزینه دیرکرد اعلام داشت: اگر افراد دریافت‌کننده تسهیلات به تعهد و دین خود عمل کنند، دیگر چنین هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. ما از یک طرف می‌گوییم مبلغ اضافی به عنوان جریمه دیرکرد رباست، اما مقصر اصلی جریمه دیرکرد خود دریافت‌کنندگان تسهیلات می‌باشند که تعهدشان را عمل نکرده‌اند.اگر جریمه دیرکرد نگیریم نمی‌توانیم سود سپرده‌گذاران را بدهیم.

همچنین طالبی درباره جریمه دیرکرد افزود: اگر جریمه دیرکرد را از تسهیلات گیرنده نگیریم، سودی که به سپرده‌گذار می‌خواهیم بدهیم با مشکل مواجه می‌شود. در واقع ما وجه سپرده‌گذار را به تسهیلات گیرنده وام می‌دهیم و برای پرداخت سود به سپرده‌گذار باید به موقع سود وام را دریافت کنیم وگرنه مشخص نیست سود سپرده‌گذار را باید چطور پرداخت کنیم. آیا خود  شما اگر به فردی پولی قرض دهید حاضرید از جریمه دیرکرد آن بگذرید؟ آن هم با این تورم. به لحاظ منطقی ارزش‌افزوده باید حفظ شود.

 

جریمه دیرکرد هزینه‌های جاری ناشی از دیرکرد را جبران می‌کند.

همچنین رجبعلی‌پور از کارشناسان بانک صنعت و معدن با بیان تفاوت مشتری خوش‌حساب و مشتری بدحساب، گفت: برای جلوگیری از بدحسابی مشتریان 6 درصد جریمه تأخیر از آنها دریافت می‌کنند تا افراد به تعهداتشان عمل کنند. چراکه در مدت وصول بازپرداخت وام، بانک هزینه‌هایی دارد که اگر مشتری به موقع وام را بازگرداند این مشکل حل می‌شود. این غیر از سودهای سپرده‌گذران است. خود نیروهای مستقر در بانک برای جا، مکان و وصول مبلغ به تأخیرافتاده و پیگیری‌های دادگاه هزینه‌هایی نیاز دارند.

 

مشتری مجبور نیست فاکتور صوری را قبول کند؛ ما فقط می‌خواهیم گره‌کارش را بگشاییم.

وی ادامه داد: به نظر بنده فاکتور صوری اصلا ارتباطی به ربوی‌بودن یا نبودن ندارد. فاکتور سندی است برای اخذ تسهیلات و کارشناسان بانک تنها برای همکاری با افراد، ابزارهای اعطای وام را به مشتریان اعلام می‌کنند و متقاضی مجبور نیست آن را قبول کند. بلکه بانک فقط می‌خواهد گره فرد را باز کند.

 

ما مجتهد نیستیم و طبق دستورالعمل‌ها کار می‌کنیم.

رجبعلی‌پور افزود: آن همکار ما در بانک درست می‌گوید که ما مجتهد نیستیم که نسبت به حلال و حرام بانک‌ها نظر دهیم. به ما دستورالعملی می‌دهند که طبق آن انجام دهیم و بازرس‌ها هم همان اسناد را از ما مطالبه می‌کنند.

 

بانک برخلاف بازار شئونات فرد متخلف را رعایت می‌کند.

این کارمند بانک مقایسه بانک با بازار را امر نادرستی دانست و خاطرنشان کرد: درست است که تسهیلات گرفتن در بازار راحت‌تر است، اما باید دانست که اگر در بانک فردی تأخیر می‌کند در تنبیه وی ما حتما شأن و شؤونات وی را رعایت می‌کنیم. اما در بازار به هیچ‌وجه این‌طور نیست. پس ما باید همه مسائل را در کنار هم قرار دهیم.

 

بانکی ها از سالم‌ترین اقشار هستند.

همچنین توکلی از کارشناسان انفورماتیک بانک سپه خاطرنشان کرد: هزینه دیرکرد در دیگر سازمان‌ها نیز همچون شهرداری دریافت می‌شود و تنها مخصوص بانک نیست. بانکی‌ها یکی از پاک‌ترین و سالم‌ترین افراد هستند چراکه در مقایسه با دیگر سازمان‌ها بیشتر با پول سروکار دارند و در عین حال حفظ امانت می‌کنند.

طاهری نیز در همین زمینه افزود: بانکی‌ها آماج وسوسه‌ها هستند؛ اعم از رشوه. یک مشتری حاضر است بابت خیلی از چیزها هزینه کند. اما به ما فتوا از رهبری داده‌اند که هر پولی اضافه بر مبادلات بانکی حرام است. مشتری‌هایی هستند که پیشنهاد ویلای شمال به یک کارمند بانک می‌دهد ما قبول نمی‌کنیم و یا برخی افراد خلافکار که انواع پیشنهادها را برای انجام کار غیرقانونی‌شان ارائه می‌دهند.

 

خدمات و ایثارگری‌های بانکی‌ها دیده نمی‌شود.

این کارمند بانک افزود: تصور غلطی وجود دارد که مثلا یک کارمند بانک هنگامی که وضع مالی‌اش خوب می‌شود همه می‌گویند حتما از فلان مسیر و فلان راه این پول را به دست آورده است. اما در مورد اقشار دیگر می‌گویند زحمت کشیده است. عینک مردم نسبت به کارمندان بانک بدبینانه شده است. به عکس هر مشتری که می‌آید داخل بانک وقتش می‌شود طلا و متوقع است. متاسفانه خدمات بانک به تصویر کشیده نمی‌شود. تا نام بانک می‌آید همه یاد اختلاس و فاکتور صوری و ... می‌افتند.

 

همه اقشار پاکدست‌اند؛ انتقاد به بانک را به کارمندان تقلیل ندهید.

در این بین خانم بهرامی از دیگر حضار مراسم در واکنش به دفاعیات بانکی‌ها بیان کرد: ما نباید بانکداری‌مان را با دنیا مقایسه کنیم. ما اصول دینی خودمان را داریم. پس نگویید که هیچ جای دنیا فلان کار را نمی‌کنند. دومین نکته آن که پاکدستی تنها مخصوص کارمندان بانک نیست. من هم موافقم که خدمات بانک‌ها به دفاع مقدس را به تصویر بکشیم اما این ارتباطی به نقدها ندارد.

 

ما از آمدن به مراسم منصرف شده بودیم.

توکلی کارشناس بانک سپه همچنین گفت: این عبارت "نیشتری بر دمل چرکین نظام بانکی" که روی بنرها زده‌اید بسیار زننده بود و ما هنگام ورود به مراسم از آمدن منصرف شدیم. بهتر بود احترام فعالین بانکی حفظ می‌شد.

 

 

نقد عدم مصاحبه با کارشناس بانکی را می‌پذیریم.

رضوانی در توضیح گفت: این عبارت یکی از کارشناسان موجود در مستند بود که در اکران خصوصی این مستند بیان کرد. او افزود: نقد کلی وارد شده که افراد مصاحبه‌شونده همه از کارشناسان اقتصادی هستند نه فعالان بانکی را می‌پذیریم. ما حتما باید با مدیران و کارشناسان بانکی در فیلم به صورت رسمی مصاحبه می‌کردیم تا جامعیت کار افزایش پیدا کند.

 

«فاکتور صوری» از انصاف به دور نبود.

در انتها فقیه‌نصیری مسئول شعب غرب تهران بانک صادرات بیان داشت: به نظر من مستند «فاکتور صوری» از انصاف به دور نبوده است و نگاه کنونی جامعه به نظام بانکداری دقیقا همین‌گونه است و نمی‌توان این نگاه را نادیده گرفت. یعنی اگر سطح این مستند را در همین حد نگاه داشته باشید که قصد نشان‌دادن یک مشکل و یک نگاه انتقادی نسبت به بانک داشته باشید این مستند در این سطح بسیار موفق است و اصلا شکی در این نیست.

 

یقینا همکاران ما تخلف داشته‌اند.

وی افزود: از طرفی در مورد فساد در نظام بانکی نمونه‌های کمی نیست. یقینا همکاران ما تخلف هم داشته‌اند. هر جایی که شیرینی باشد مگس هم هست. اما اگر خواسته باشید سطح کار را بالا بیاورید و ببینید این نگاه مردم به سیستم بانکی اساسا درست هست یا نه، این مستند نیازمند تلاش بیشتر است. در نظام بانکی افرادی که در مورد بانک نظر می‌دهند دکترای نظام بانکی می‌گیرند، نه دکترای اقتصاد. اما مصاحبه‌شوندگان شما همه کارشناس اقتصادی هستند.

فقیه نصیری اضافه کرد: من اصلا آدم منفی نیستم و از تلاش شما واقعا تشکر می‌کنم. حتی دوست داشتم باقی همکاران هم می‌آمدند. به نظر من هیچ اشکالی نداشت. ما اتفاقا دوست داریم بدانیم نگاه دیگران به ما چگونه است؟ اما شما باید عمیق‌تر بررسی کنید. من این فرصت را به شخصه دارم تا وقتی را در اختیار شما قرار بدهم و ابعاد جدیدی از بانک را برای شما باز کنم. نه اینکه از خودمان دفاع کنیم، بلکه نشان دهیم بانک را چطور باید اداره کرد.

 

اگر فاکتورهای صوری از یک حدی بیشتر باشد باید فاتحه سیستم را خواند.

 

مدیر شعب غرب تهران بانک صادرات اضافه کرد: اگر علاقمند هستید سطح‌تان را بالاتر بگیرید. شما باید بررسی کنید که چند درصد فاکتور صوری وجود دارد؟ بایستی جواب بدهید. اگر از حدی بالاتر است باید به سیستم شک کرد.

 

ما به پولدارها راحت‌تر وام می‌دهیم.

مثلا شما باید بدانید که سودی که بانک‌ها دریافت می‌‌کنند، اشکالی ندارد، چرا که این سود به جیب سهامداران و مردم می‌رود. سود بانکها به 40 میلیون سهامدار آن که سهام عدالت دارند خواهد رسید. یا اینکه اگر 6 درصد جریمه نقدی غلط است من چطور باید فرد را متقاعد کنم که وام را پس دهد؟ یکی از دلایلی که ما به افراد سرمایه‌دار بیشتر و راحت‌تر وام می‌دهیم آن است که وی نسبت به دیگران مقاومت بیشتری در بازپرداخت دارد و ما ریسک پایین‌تری می‌کنیم.

 

رضوانی: معوقات پولدارها به بانک بیشتر است.

سپس رضوانی در پاسخ بیان داشت: اگر استدلال‌تان برای پرداخت راحت‌تر وام به سرمایه‌داران این است، پس چرا بیشتر معوقات بانکی در رابطه با همین پولدارهاست نه تسهیلات گیرندگان خرد؟ مگر نمی‌گویید که اینها راحت‌تر باز پس می‌دهند؟

فقیه نصیری در پاسخ گفت: باید بررسی کنیم این افراد چقدر به اقتصاد کشور کمک کرده‌اند و برای چند نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند و نمی‌شود به راحتی قضاوت کرد.

 

خروجی وضعیت اقتصادی نشان می‌دهد بانک‌ها با مشکل مواجه‌اند.

در نهایت یکی از حضار با اشاره به وضعیت اقتصادی نامناسب کشور بیان کرد: قطعا یکی از پازل‌های اقتصادی کشور بانک‌ها هستند. در حالی که همه دچار مشکل‌اند، بانک‌ها به وظیفه خود عمل نمی‌کنند. وقتی صنعت با مشکل مواجه است یا هنگامی‌که وام گیرندگان نمی‌توانند از تسهیلات بانکی به راحتی بهره‌مند شوند، یعنی یک جای کار خراب است.

 

مردم اگر اعتماد ندارند پول را به بانک نسپارند

در ادامه یکی از کارکنان بانک در پاسخ به وی ابراز کرد: شما اگر واقعا به بانک به عنوان وکیل اعتماد ندارید، می‌توانید خودتان مستقیما سرمایه‌گذاری کنید. اما آیا می‌توانید؟ در حال حاضر تمامی صنایع موفق در حال استفاده از منابع بانک هستند. ضمن اینکه نوسانات اقتصادی دلایل دیگری دارد. تحریم‌ها، وضعیت کلی اقتصادی، اقتصاد جهانی و... همه مؤثرند و این‌ها ربطی به بانک ندارد.