گزارش «شخصیت حقوقی و مساله ربا»

کد خبر: 171200 چهارشنبه 26 شهریور 1393 - 11:48
گزارش «شخصیت حقوقی و مساله ربا»به تازگی دفتر مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات  اسلامی گزارشی تحت عنوان «شخصیت حقوقی و مساله ربا» را به قلم رضا میرزاخانی منتشر ساخته است.

در مقدمه این گزارش می‌خوانیم: «پرسش اصلى اين است كه از نگاه فقهى و مستند به ادله شرعى، آيا شخصيت حقوقى، مى‌تواند همانند شخصيت حقيقى و طبيعى، اهليت داشته باشد و موضوع حق و تكليف قرار گيرد؟ و آیا ادله حرمت ربا، شخصیت حقوقی را نیز شامل میشود؟»
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: اگر بخواهیم از عنوان شخصیت حقوقی به معنای وسیع و گسترده امروزی آن در جوامع ابتدایی سراغ بگیریم، باید بگوییم که چنین عنوانی با این اوصاف در آن جوامع نمی‌توان یافت؛ ولی می‌توانیم بگوییم که فکر شخصیت حقوقی در جوامع اولیه بشری به صورت ابتدایی و نیمه‌ متبلور وجود داشته است.
همچنین می‌خوانیم: اکثر فقهاء و حقوقدانان با قبول ملکیت برای شخصیت حقوقی، آن را پذیرفته و موضوع حق و تکلیف قرار داده‌اند؛ بنابراین شخصیت حقوقی نیز مانند شخصیت حقیقی اهلیت تملک و مالکیت داشته و احکام فقهی و حقوقی که بر مالکیت بار می‌شود، شخصیت حقوقی را نیز شامل می شود. از جمله مهمترین احکام، مربوط به مالکیت، مسئله «ربا» است.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت این گزارش به این لینک مراجعه نمایند.