مستند «فاکتور صوری»

کد خبر: 171091 یکشنبه 2 شهریور 1393 - 14:32
مستند «فاکتور صوری»

 

مستند بلند «فاکتور صوری» اثر تازه سفیرفیلم با موضوع بانکداری اسلامی است که در آینده نزدیک رونمایی خواهد شد. سیدمهدی کرباسی کارگردانی و تهیه کنندگی این مستند را بر عهده دارد و رضا صادقی نیز نویسنده اثر است.

این‌ مستند در راستای دغدغه‌های اقتصادی نظام جمهوری اسلامی طراحی و تولید شده است و به مقوله‌ بانکداری اسلامی و بررسی وجود پدیده شوم ربا در معاملات بانکی می‌پردازد. این مستند ضمن بررسی روال رایج در سیستم بانکی کشور به مشکلات مردم در مواجهه با بانک‌ها پرداخته و به این سوال همیشگی پاسخ می‌دهد که آیا معاملات بانکی رایج از نظر شرعی مورد تاییدند یا خیر و سپس به واکاوی مسائل پیرامون بانکداری اسلامی می‌پردازد.

 

دکتر موسویان، دکتر توتونچیان و دکتر سبحانی در مستند فاکتور صوری

کارگردان مستند فاکتور صوری گفت: «در این مستند با کارشناسان مختلفی همچون دکتر سیدعباس موسویان، دکتر ایرج توتونچیان و دکتر حسن سبحانی مصاحبه شده است.»

سیدمهدی کرباسی کارگردان مستند «فاکتور صوری» در گفتگو با خبرنگار سفیرفیلم درباره این مستند گفت: «در مرحلۀ تحقیقات مستند، این نتیجه برای ما حاصل شد که برای آسیب شناسی در حوزه بانکداری بدون ربا باید به سراغ سه ضلع «قانون»، «وجود ساختارِ مناسب برای اجرای قانون» و در نهایت «وضعیت اجرای قانون» رفت. متاسفانه در مرحلۀ تولید نیز شاهد بودیم که بانکداری در جمهوری اسلامی در هر سه حوزه و خصوصاً در حوزه ساختارِ اجرای قانون، ایرادات زیربنایی دارد.»

وی با اشاره به راوی‌محور بودن مستند افزود: «راوی در این مستند به شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، بابل و قم سفر می‌کند و برای یافتن پاسخ سوال‌های خود، از نظر کارشناسان مختلفی همچون دکتر سیدعباس موسویان عضو شورای فقهی بانک‌ مرکزی، دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی، دکتر ایرج توتونچیان استاد دانشگاه الزهرا(س)، دکتر ژولین پلیسیه (یاسین علی) دکترای اقتصاد اسلامی دانشگاه تولوز فرانسه و دکتر سبحانی استاد دانشگاه (تهران) استفاده می‌کند.»

 

آغاز اکران‌های خصوصی

وی افزود: «نسخه نهایی مستند آماده شده است و به تازگی برنامه اکران‌های خصوصی آن برای کارشناسان و مسئولین حوزه بانکداری آغاز شده است. تاکنون این مستند را در حضور چهار تن از نخبگان حوزه اقتصاد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اکران و نقد و نظر آنها را درباره فیلم دریافت کردیم که ممکن است منجر به تغییرات جزئی در فیلم شود.»

 

مستند «فاکتور صوری» ابتدای پائیز امسال رونمایی می‌شود.

تهیه‌کننده مستند «فاکتور صوری» از رونمایی این مستند در ابتدای پائیز امسال خبر داد و گفت: «جزئیات برنامه رونمایی و اکران‌های دانشگاهی این مستند متعاقبا اعلام خواهد شد.»

سیدمهدی کرباسی، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «فاکتور صوری» افزود: «نسخه نهایی «فاکتور صوری» آماده شده است و پس از برنامه‌ریزی، رونمایی و اکران‌های دانشگاهی آن در ابتدای پائیز امسال انجام خواهد شد.»

این مستندساز در ادامه افزود: «آهنگسازی این کار اخیرا توسط آقای پارسا هروی به اتمام رسیده است و اکران‌های خصوصی آن برای کارشناسان و مسئولان این حوزه آن در حال انجام است. هدف از اکران‌های خصوصی دغدغه‌سازی و ایجاد جریان فکری- رسانه‌ای در مسئولان امر است تا به اقدام عملی در این حوزه منجر شود.»

تهیه‌کننده «فاکتور صوری» درباره این مستند بیان داشت: «پروژه‌ مستند «فاکتور صوری» در راستای دغدغه‌های اقتصادی نظام جمهوری اسلامی طراحی و تولید شده است و به مقوله‌ بانکداری اسلامی و بررسی وجود پدیده شوم ربا در معاملات بانکی می‌پردازد. این مستند ضمن بررسی روال رایج در سیستم بانکی کشور به مشکلات مردم در مواجهه با بانک‌ها پرداخته و به این سوال همیشگی پاسخ می‌دهد که آیا معاملات بانکی رایج از نظر شرعی مورد تاییدند یا خیر و سپس به واکاوی مسائل پیرامون بانکداری اسلامی می‌پردازد.»

کرباسی خاطرنشان کرد: «در این مستند با افراد خبره و عالم در زمینه بانکداری اسلامی همچون دکتر سیدعباس موسویان عضو شورای فقهی بانک‌ مرکزی، دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی، دکتر ایرج توتونچیان استاد دانشگاه، دکتر ژولین پلیسیه دکترای اقتصاد اسلامی دانشگاه تولوز فرانسه و دکتر سبحانی استاد دانشگاه مصاحبه شده است. همچنین سیدمحمد جعفری، راوی این مستند جوان طلبه‌ای است که سوالاتی در این مورد ذهنش را مشغول کرده است و در جستجوی پاسخ آنهاست.»

 

اکران خصوصی در حضور نادر طالب زاده

نادر طالب زاده در حاشیه اکران مستند «فاکتور صوری» بیان داشت: «فاکتور صوری، مستندی تأثیرگذار و دارای ساختاری مناسب است که امکان پخش تلویزیونی نیز دارد و باید با ایجاد بحث و گفتگو حول آن، موضوع بانک در مطالبه نظام قرار گیرد.»

ایشان بیان داشت: «یکی از مزیت‌های فیلم امکان پخش تلویزیونی آن است و باید با ایجاد بحث و گفتگو حول آن، موضوع بانک در مطالبه نظام قرار گیرد.»

طالب‌زاده در ابتدای این گفت‌وگو فیلم را مستندی تأثیرگذار و دارای ساختاری مناسب دانست و گفت: «برای کار اول باید گفت کار تلویزیونی قابل قبول و تاثیرگذاری است. چون موضوع آن، موضوع حساسی است. فیلم علی رغم ریتم و شتاب آرام، ساختار خوبی دارد و برای کسانی که در بدنه تلویزیون نبودند و این کار را انجام دادند، ستودنی است.»

وی با بیان اینکه موضوع بانک باید در مطالبه نظام قرار گیرد، گفت: «وضعیت بانک همچون فردی سرطانی است که اگر امروز تومور را استخراج کنیم، قابل علاج است والا دیر می‌شود. لذا باید بر طبق سخنان امام(ره) و رهبری، به مطالبه علماء، فضلا و مردم تبدیل شود.»

این فیلم‌ساز یکی از مزیت‌های فیلم را امکان پخش تلویزیونی آن عنوان کرد و افزود: «اگر اثری می‌ساختید که نمی‌شد در صداوسیما پخش کرد، باز هم خوب بود. گاهی اوقات کاری را نمی‌شود پخش کرد، اما این قدر دست به دست می‌شود و درموردش مطلب و مقاله می‌نویسند که آن نیز اثرگذار خواهد شد و جوسازی می‌کند. ولی شما کاری انجام دادید که می‌شود پخش کرد.»

این کارشناس رسانه افزود: «اما باید پیرامون آن حاشیه و جلساتی برگزار کرد. افرادی را دعوت کرد تا در مورد موضوع اصلی صحبت کنند. اینکه چرا باید در فیلم از دوربین مخفی استفاده کرد؟ چرا نباید بتوان مجوز تصویربرداری از بانک گرفت؟ و مطالبات مردم از بانکداری که بسیار مهم است. مباحثی این چنین را می‌توان در حاشیه فیلم پیش رفت تا آگاهی عمومی ایجاد شود.»

وی پیشنهاد ایجاد یک آلترناتیو در کنار مستند برای مقایسه مردم را داد و گفت: «این اقدام می‌تواند نکته‌ای جالب و تأثیرگذار باشد. از همه مهم‌تر تصویر کلی‌ای است که فیلم نشان می‌دهد؛ شما دارید فضولی می‌کنید در کار بزرگ‌ترها! این دیالوگ که می‌گویید «ما چند طلبه‌ایم که نشسته‌ایم و این کار را انجام داده‌ایم» خیلی خوب است. کمی که پیش بروید زبان‌ها تند و تیزتر می‌شود. الان زبان فیلم مبهم است. اشکال هم ندارد. بگذارید همین تراش‌ها باشد. اما در مرحله بعدی باید به اجتهادی برسید که بگویید اشکال بانک این است. این ساختار باید به لحاظ اجرایی عوض شود.»

وی افزود: «اینکه ۴۰ دقیقه وقت تلویزیون را پر کنید تا به سیستم بانکی کشور ایراد بگیرید، خود به خود دراماتیک است؛ مثل اینکه شما موفق بشوید به المپیک بروید. این اصل قضیه است. حالا چه مدال بیاورید و چه نیاورید مهم این است که رفته اید المپیک.»

طالب‌زاده در نقد سیستم بانکی کشور بیان داشت: «گاهی اوقات بانک‌ها دقیقا با آوردن افرادی که به لحاظ حقیقی خیلی خوب هستند، اما به لحاظ حقوقی مشکل دارند، گره خود را حل می‌کنند. اما اگر کارشناس دین بگوید من کار نمی‌کنم چون این سیستم ربوی است، زیر بار نمی‌روند. لذا ‌می‌بینید امروز سیستم بانکی به لحاظ عملیاتی درست است، یعنی همان شکل ظاهر اسلامی است، اما در جزئیات که وارد می‌شوید پر از اشکال است و در این میان مردم بالاخره متوجه نشدند که این خوب است یا بد است؟ شرعی است یا غیر شرعی است؟»


اکران خصوصی در حضور حجت‌الاسلام دکتر حسین‌زاده بحرینی

مستند «فاکتور صوری» اثر جدید سفیرفیلم در حضور حجةالاسلام دکتر حسین‌زاده بحرینی اکران شد. ایشان ضمن تماشای فیلم به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود برای بهبود آن پرداختند.

علاقمندان می توانند اخبار مربوط به این مستند را از سایت «سفیر فیلم» پیگیری نمایند.