اجرای بانکداری اسلامی در کشور روسیه

کد خبر: 161072 شنبه 25 مرداد 1393 - 12:9
اجرای بانکداری اسلامی در کشور روسیه

 

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از سی ان بی سی عربی، اتحادیه بانک های روسیه طی نامه ای به بانک مرکزی این کشور اعلام کرد: ترویج صنعت مالی اسلامی موجب تقویت اقتصاد روسیه و جذب سرمایه گذاری گسترده از خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به این کشور می شود.

در این نامه آمده است، در شرایطی که اقتصاد روسیه به دلیل تحریم های اقتصادی اعمال شده از سوی غرب به خاطر بحران اوکراین در وضعیت چندان خوبی قرار ندارد گرایش به صنعت مالی اسلامی می تواند موجب تقویت بخش بانکی این کشور شود.

یکی از مهمترین دغدغه های اتحادیه بانک های روسیه نبود قوانین پیرامون صنعت مالی اسلامی بویژه در زمینه ارائه ابزار های خاص برای تأمین مالی به مشتریان خود و نبود بانک های اسلامی و کمبود کارشناس لازم برای مدیریت این بانک ها در روسیه است.

همچنین اتحادیه بانک های روسیه در این نامه خواستار ایجاد مجموعه ای با مشارکت علمای اسلامی روسیه برای پایه ریزی تعدیلات قانونی لازم جهت اجرای بانکداری اسلامی و ایجاد بخشی در بانک مرکزی برای نظارت بر مؤسسات مالی اسلامی شدند. هنوز بانک مرکزی روسیه در این باره اظهار نظر نکرده است.

"عدنان حسن" عالم دینی و عضو سابق مجلس مشورتی دینی وابسته به بانک مرکزی مالزی در این باره گفت: بانک های اسلامی خارجی آماده هستند که در روسیه سرمایه گذاری کنند در صورتی که تعدیلات قانونی در این کشور صورت گیرد.