پرداخت مطالبات پیمانکاران با صکوک اجاره

کد خبر: 151040 پنج شنبه 16 مرداد 1393 - 8:17
پرداخت مطالبات پیمانکاران با صکوک اجاره

وزیر راه و شهرسازی از تقدیم هفته آینده لایحه اصلاح بودجه با موضوع پرداخت همه مطالبات پیمانکاران پروژه‌های عمرانی از طریق اوراق صکوک اجاره مجلس خبر داد و گفت :دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ماه‌های سپری شده از عمر دولت یازدهم میزان طلب پیمانکاران پروژه‌های عمرانی یکی از موارد اختلافی بین مسئولان دولتی و پیمانکاران بوده است. دولتی‌ها همواره بر این نکته تاکید دارند که میزان طلب پیمانکاران کمتر از 10 هزار میلیارد تومان است، حال این‌که پیمانکاران نظر دیگری در این رابطه دارند.

 آنها با رد ارقام اعلام شده از سوی دولت، میزان طلب خود را چیزی حدود 15 هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند. طلب‌هایی که چندی پیش حدود 4 هزار میلیارد تومان آن توسط دولت پرداخت شد. در حالی که اختلاف پیمانکاران و دولتی‌ها در رابطه با میزان بدهی دولت در پروژه‌های عمرانی همچنان پابرجاست که وزیر راه و شهرسازی رقم جدیدی را در این رابطه اعلام کرد.

رقم اعلام شده آخوندی دو برابر رقم مورد ادعای فرهاد دژپسند، معاون بودجه معاونت برنامه‌‌ریزی و نظارت راهبردی است. وی در سفر به چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در برنامه خروج از دولت، پرداخت مطالبات پیمانکاران مدنظر قرار گرفته شده گفت: پیش بینی می شود در صورت تصویب لایحه مذکور حدود 20 هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران از طریق انتشار اوراق صکوک به اجاره پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه پیمانکاران کشور تحت فشار هستند، ابراز امیدواری کرد با تصویب لایحه تقدیمی دولت به مجلس، دفاتر مهندسی را زنده نگهداریم و آنها رمقی تازه بیابند تا بتوانند نقش توسعه ای خود را برای رسیدن به توسعه ملی ایفا کنند.

دکتر آخوندی در پاسخ به این سؤال چه میزان از مبلغ پیشنهادی در لایحه مربوط به وزارت راه و شهرسازی است، توضیح داد: در لایحه اصلاحی بودجه تمام مطالبات پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی اعم از راه و شهرسازی و نیرو و دیگر وزارتخانه ها که عملیات اجرایی دارند دیده شده است که اگر تصویب شود اوراق صکوک منتشر خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد انتشار اوراق صکوک حدود 5 تا 6 ماه طول می کشد که امیدواریم در سال 94 وضعیت خوبی را شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: با تصویب لایحه مذکور پیمانکاران می‌توانند تعهدات جدیدی را برای خودشان ایجاد کنند و کارهای بیشتری در سطح کشور صورت گیرد.