جایگاه بازار سرمایه در سیاستهای اقتصاد مقاومتی

کد خبر: 150994 دوشنبه 23 تیر 1393 - 11:3
جایگاه بازار سرمایه در سیاستهای اقتصاد مقاومتی

 

بر اساس اصل 110 قانون اساسی «تبیین سیاست‌های کلی نظام» بر عهدۀ مقام معظم رهبری است. بر همین اساس ایشان متناسب با شرایط اقتصادی موجود که متأثر از پارامترهای مختلفی و به طور خاص تحریم‌های بین‌المللی است، به طرح نظریه «اقتصاد مقاومتی» پرداختند. نظام اقتصاد مقاومتی ایجاب می‌کند که در بهره‌مندی از منابع کمیاب و ارزشمند اقتصادی حداکثر تدبیر را به‌کار ببندیم. هر چند دستیابی به کارایی تخصیص، توزیع و مصرف به عنوان اصول اصلی علم اقتصاد شناخته شده‌اند اما در شرایط غیر معمول که راهکارهای متداول و معمول دستیابی به کارایی نظام توزیع و تخصیص و مصرف محدود شده است، چه باید کرد.

چاره این موضوع در تبیین اقتصاد مقاومتی دیده شده است. اصطلاحی که نخستین بار در ادارۀ اقتصاد نوار غزه که به شکل همه جانبه توسط اسرائیل مورد تحریم قرار گرفته بود، استفاده شد. در این پژوهش، ضمن تبیین اقتصاد مقاومتی به نقش موثر و مهم بازار سرمایه در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی پرداخته خواهد شد.

لازم به اشاره است که این تحقیق به قلم مجتبی کاوند و سید محمدجواد فرهانیان تدوین و توسط دفتر مدیریت پژوهش توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت این تحقیق به این لینک مراجعه نمایند.