معرفی

کد خبر: 142 دوشنبه 19 فروردین 1392 - 11:32
معرفی

با توجه به رسالت گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۲ همزمان با سالروز شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر، پورتال بانکداری اسلامی جهت ارائه تازه ترین اطلاعات و اخبار در حوزه بانکداری و مالی اسلامی راه‌اندازی شد.
جهت آشنایی علاقمندان و استفاده بهتر و آسان‌تر آنان از محتوای پورتال، معرفی اجمالی از بخش‌های گوناگون پورتال انجام می‌پذیرد.
خوانندگان محترم می‌توانند نقطه نظرات و پیشنهادات خود را از طریق ارسال نظر در ذیل هر بخش و یا ارسال ایمیل به نشانی islamicbanking@mbri.ac.ir  با ما در میان بگذارند.

لازم به ذکر است مطالب منتشر شده در این پورتال، صرفاً دیدگاه نویسنده آنان بوده و به هیچ عنوان به منزله نظر پژوهشکده پولی و بانکی و یا بانک مرکزی ج.ا. ایران نمی باشد.

 

1. اخبار و رویدادها

در این بخش جدیدترین اخبار و رویدادهای حوزه بانکداری و مالی اسلامی در ایران و جهان اطلاع‌رسانی می‌گردد. اخبار و رویدادهای گذشته در آرشیو این بخش موجود می باشد.

 

2. قوانین و مقررات

در این بخش متن کامل جدیدترین قوانین، مقررات، مصوبات شورای محترم پول و اعتبار، هیئت محترم وزیران و بخشنامه های مرتبط با بانکداری اسلامی ارائه می گردد.


3.موسسات و بانک‌های اسلامی در جهان

در این بخش مشخصات کلی، وضعیت آماری، نسبت‌های مالی و کاربرد عقود در موسسات و بانکهای اسلامی در جهان معرفی می‌شود.

 

4. بانک مقالات

در این بخش برجسته ترین و پرارجاع ترین مقالات بانکداری و مالی اسلامی در حوزه‌های گوناگون در دو محور مقالات داخلی و مقالات خارجی جهت دانلود علاقمندان موجود می‌باشد.

 

5.  تازه های نشر
 
در این بخش جدیدترین کتابها و مقالات و گزارشهای بانکداری و مالی اسلامی در دو محور داخلی و خارجی اطلاع رسانی می‌گردد. در این بخش سعی گردیده کتاب‌‌های برجسته که توسط انتشارات معتبر داخلی و بین‌المللی به انتشار رسیده است مورد انتخاب قرار گیرد.

 

6. موسسات  علمی تحقیقاتی

در این بخش مهمترین موسسات علمی تحقیقاتی فعال در حوزه بانکداری و مالی اسلامی در دو محور داخلی و خارجی اطلاع رسانی می‌گردد.


7. پژوهشگران

 معرفی رزومه علمی و اجرایی اساتید، کارشناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی حوزه بانکداری و مالی اسلامی هدف اصلی این بخش است.

 

8. معرفی نشریات

در این بخش مهمترین نشریات علمی فعال در حوزه بانکداری و مالی اسلامی در دو محور داخلی و خارجی اطلاع رسانی می‌گردد. مشخصات نشریه همانند صاحب امتیاز، سردبیر، مدیر اجرایی، هیئت تحریریه، محل و دوره انتشار و نشانی دفتر و سایت اختصاصی نشریه از جمله مواردیاست که در این بخش مورد اطلاع رسانی قرار می‌گیرد.


9. اطلاعات آماری

 در این بخش جدیدترین و دقیقترین اطلاعات و داده‌های آماری حوزه بانکداری و مالی اسلامی به تفکیک کشورهای مختلف جهان ارائه می‌گردد.

 

10. پرسش‌های متداول بانکداری اسلامی و استفتائات

 در بخش اول این قسمت کارشناسان بانکداری اسلامی به متداول ترین سوالات بانکداری اسلامی پاسخ داده و در بخش دوم استفتائات مهم بانکداری اسلامی طرح و سپس پاسخ مراجع عظام تقلید اطلاع‌رسانی می‌گردد.

 

11. سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی

در این بخش گزارش کامل جلسات گذشته سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی ارائه شده و اطلاعات لازم در خصوص جلسه آتی خدمت علاقمندان این جلسات اطلاع‌رسانی میگردد. عزیزان می‌توانند با مراجعه به گالری تصاویر از گزارش تصویری جلسات برگزار شده بهره‌مند گردند.

12. کارگاه کاربرد قواعد فقهی در بانکداری اسلامی

در این بخش گزارش کامل جلسات گذشته کارگاه کاربرد قواعد فقهی در بانکداری اسلامی ارائه شده و اطلاعات لازم در خصوص جلسه آتی خدمت علاقمندان این کارگاه اطلاع‌رسانی میگردد. عزیزان می‌توانند با مراجعه به گالری تصاویر از گزارش تصویری جلسات برگزار شده بهره‌مند گردند.

13. پایگاه‌های مرتبط

علاقمندان حوزه بانکداری و مالی اسلامی می‌توانند از طریق این بخش به نشانی اینترنتی انجمن‌‌ها و موسسات علمی، نشریات و پایگاه‌های اطلاعاتی در داخل و خارج کشور دسترسی داشته باشند.