اوراق سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن

کد خبر: 140906 چهارشنبه 11 تیر 1393 - 11:15
اوراق سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن

فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در تامین مالی شرکت‌های تولیدی از طریق انتشار اوراق سلف، عاملی برای رشد و توسعه صنایع تولیدی در کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه «سنا»، دکتر سید محسن فاضلیان، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید با اشاره به پذیرش اوراق سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن دانه‌بندی در هیات‌پذیرش بورس کالا اظهار کرد: قرارداد سلف یکی از عقود اسلامی است که از قدیم سابقه زیادی بین مسلمانان دارد و شرکت تامین سرمایه امید نیز به دنبال این بوده است تا از این قابلیت برای توسعه صنایع‌ تولیدی کشور استفاده کند.

وی در ادامه افزود: در حالت کلی قرارداد سلف قراردادی است که براساس آن عرضه‌کننده، مقدار معینی از دارایی پایه را با مشخصات خاص در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند. فاضلیان گفت: اوراق سلف بر پایه قرارداد سلف طراحی می‌شود و به سبب تعریف، خریدار اوراق سلف، مالک مقدار معینی کالای استاندارد می‌شود و ناشر اوراق متعهد است در سر‌رسید یا سررسیدهای معین کالای مورد معامله را تحویل دهد یا در صورت تمایل طرفین (دارنده ورق و عرضه‌کننده) با هم تسویه نقدی کنند.
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید با اشاره به ویژگی‌های این اوراق افزود: این اوراق از یکسو همانند قراردادهای متداول بورس کالا دارای قابلیت تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی است و از سوی دیگر همانند اوراق بهادار مبتنی بر بدهی علاوه‌ بر تامین مالی عرضه کننده، قابلیت معاملات ثانویه در طول دوره را نیز دارد و در قیمت‌های معینی ثابت شده است بنابراین سود مشخصی را عاید سرمایه‌گذار خواهد کرد و از نظر ریسک در پایین‌ترین حد ممکن است.

وی همچنین در‌خصوص این اوراق ادامه داد: اوراق سلف با توجه به شرایط تحویل فیزیکی و تسویه نقدی و اختیاری که به سرمایه‌گذار و عرضه‌کننده می‌دهد جزو جذاب‌ترین اوراق بازار به شمار می‌آید لذا، با توجه به ماهیت این اوراق که مرتبط با قیمت سنگ‌آهن و قیمت ارز در بازار آزاد موجود است، از نوع اوراق با درآمد متغیر محسوب می‌شود که در یک دامنه نوسان مشخص امکان افزایش و کاهش دارد. فاضلیان ادامه داد: بر این اساس سرمایه‌گذار با خرید اوراق سلف اطمینان می‌یابد که حداقل 25.5 درصد سود قطعی در پایان دوره دریافت خواهد کرد، حتی اگر قیمت سنگ‌آهن و دلار کاهش شدید بیابد که این عدد توسط عرضه‌کننده تضمین شده است.

وی متذکر شد: از سوی دیگر با افزایش قیمت سنگ‌آهن و دلار در بین دوره امکان افزایش بازدهی اوراق در سررسید تا 30 درصد وجود خواهد داشت، بنابراین اوراق سلف بازدهی 25.5 تا 30 درصد را برای سرمایه‌گذاران در سررسید تامین خواهد کرد و سرمایه‌گذارانی که اقدام به فروش بین دوره کنند از سود 23‌ درصد برخوردار خواهند شد. فاضلیان با تاکید بر سود حاصله از این اوراق برای شرکت‌ها اشاره کرد: این اوراق برای شرکت‌های تولید فولاد و صادرکنندگان نیز این جذابیت را فراهم خواهد کرد که بتوانند مواد خام مورد نیاز خود را به قیمت مناسب خریداری کنند و متحمل ریسک افزایش قیمت بیش از حد نشوند؛ در حالی که از ریسک کاهش قیمت نیز متضرر نخواهند شد.