آیا سود علی‌الحساب بانکی، شبه ربوی است؟

کد خبر: 130898 یکشنبه 8 تیر 1393 - 9:44
آیا سود علی‌الحساب بانکی، شبه ربوی است؟

 

عضو کارگروه ویژه بانکداری اسلامی مجلس گفت: کارگروه ویژه مجلس در حال بررسی کارشناسی اصلاح قانون بانکداری بدون ربا است و درصوریتکه به نتیجه نهایی و مشخصی درباره این مهم برسد اصلاحیه این قانون در قالب طرح یا لایحه به مجلس ارائه می شود.

علی محمد احمدی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، در تشریح فعالیت های کارگروه بانکداری اسلامی مجلس، گفت: با توجه به اینکه قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال 1368 است و از سوی کارشناسان مذهبی و اقتصادی ضرورت اصلاح این قانون احساس می شد، کارگروهی در این رابطه در مجلس تشکیل شده است.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایلی که برای اصلاح قانون بانکداری بدون ربا مطرح شده این است که این قانون بطور کامل منطبق با موازین اسلامی نیست و نکته دیگر اینکه قانون فعلی نیز بطور کامل اجرایی نمی شود.

احمدی ادامه داد: درحال حاضر کارگروه بانکداری اسلامی مجلس در کمیته‌های فقهی و کمیته کارشناسی قوانین مرتبط با این موضوع فعالیت می کند و تاکنون جلساتی مطلوبی برگزار شده است.

وی افزود: کارگروه بانکداری اسلامی از نظرات کارشناسی دانشگاه مفید، پژوهشگاه های اسلامی قم و امام خمینی (ره) و پژوهشگاه اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس در بررسی های خود استفاده می کند و در صورت اینکه کارگروه ویژه درباره اصلاح قانون بانکداری بدون ربا به نتیجه نهایی و مشخصی برسد این موضوع در قالب طرح یا لایحه به مجلس ارائه می شود.

عضو کارگروه بانکداری اسلامی مجلس با بیان اینکه در اسلام موضوعی به نام اخذ بهره قابل قبول نیست، گفت: در حال حاضر موضوعاتی مانند شبه ربوی بودن سود علی الحساب بانکی در کارگروه ویژه در حال بررسی کارشناسی است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس یادآورشد: کارگروه ویژه بانکداری اسلامی در حال حاضر به نتیجه جامعی برای اصلاح قانون بانکداری اسلامی نرسیده و بررسی ها در این زمینه ادامه داد و دوشنبه هفته آتی جلسه تشکیل خواهد داد.