صکوک بیع دین، تصویب شد.

کد خبر: 110830 یکشنبه 11 خرداد 1393 - 13:56
صکوک بیع دین، تصویب شد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی از ارائه چهار بسته سیاستی در بیست و چهارمین همایش پولی و ارزی بانک مرکزی خبر داد و با اشاره به دستور رئیس کل بانک مرکزی برای رتبه‌بندی فصلی بانک‌ها، گفت: در همایش خردادماه طرح استقلال بانک مرکزی به بحث گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، دکتر فرهاد نیلی در نشست خبری امروز همایش پولی و ارزی با بیان اینکه سال 93 سال اعلام و اجرای سیاست‌های اقتصادی جدید است، اظهار داشت: ترکیب و جزئیات سیاست‌ها در ظرف زمانی مشخص در این همایش مطرح می‌شود و عملکرد سال گذشته و همچنین بازخوردهای سیاست‌های دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به 4 محور این همایش گفت: این 4 محور همگی در قالب بسته سیاستی تدوین و ارائه خواهد شد و اسناد پشتیبان آن ارائه می‌شود که شامل استراتژی خروج از رکود تورمی، تامین مالی تولید، ارزیابی سلامت بانک‌ها، الگوی مناسب سیاست گذاری پولی است. به گفته وی همه محورها در قالب پیش‌نویس بسته سیاستی تدوین می‌شود.

دکتر نیلی با اشاره به کاهش 1.2 درصدی نرخ تورم در اردیبهشت ماه، افزود: این کاهش ماهانه نرخ تورم بسیار امیدوارکننده است و همچنین شفاف‌سازی نقدینگی که در گذشته پنهان بود از دیگر اقدامات بانک مرکزی در این مدت بوده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان این که در این همایش سیاست های پولی اقتصاد مقاومتی ارائه خواهد شد گفت: بانک مرکزی اولین نهادی است که با این مقوله به صورت کارشناسی برخورد کرده و تمام جنبه‌های اقتصاد مقاومتی درحوزه پولی را مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به طراحی ابزار جدید پولی تصریح کرد: صکوک بیع دین در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی و شورای فقهی بانک مرکزی تصویب شده که با هدف مدیریت بازار پول و برای رفع شبهه ربوی تضمین شده است.

وی تاکید کرد: سیاست دولت که در کمیسیون اقتصادی دولت هم به تصویب رسیده زمینه سازی برای خروج از رکود تورمی است.

دکتر نیلی همچنین از اعلام رتبه بندی بانک‌های خصوصی و دولتی در همایش خردادماه خبر داد و با بیان این که در همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی از تجربه کشورهای برزیل، چین و ترکیه در بررسی و کاهش تورم استفاده می‌شود، افزود: به سفارش رئیس کل بانک مرکزی قرار است، رتبه بندی بانک‌ها به صورت فصلی صورت گیرد که اولین آن در همایش رونمایی خواهد شد.

وی در خصوص شرح استقلال بانک مرکزی که در مجمع تشخصی مصلحت نظام ارائه شده است گفت: به نظر می‌رسد نگرش دقیقی نسبت به استقلال بانک مرکزی نشده زیرا بانک مرکزی باید به صورت ابزاری و کارکردی استقلال داشته باشد.

دکتر فرهاد نیلی با اشاره به تدوین لایحه قانون بانک مرکزی در سال 89 گفت: این لایحه در همایش امسال به مسابقه گذاشته خواهد شد. وی گفت: امیدواریم در این همایش به جمع‌بندی خوبی برای طرح استقلال بانک مرکزی برسیم‌.