زیر بار ادغام نرفتیم!

کد خبر: 110807 چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 - 9:3
زیر بار ادغام نرفتیم!

 

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با اعلام اینکه اصلاحیه نرخ سود تسهیلات بانکی در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، گفت: برای جبران ریسک سپرده‌گذاری در بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری نسبت به بانک‌های دولتی که باعث سوق یافتن منابع به سمت دولتی‌ها می‌شود، لازم است که پاداش ریسک در بانک‌ها و موسسات اعتباری در نظر گرفته شود.

دکتر غلامحسن تقی نتاج در مورد ساماندهی نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: ساماندهی نرخ‌های سود بانکی باید اتفاق می‌افتاد، این در حالی است که ما نیز بر اساس ابلاغیه جدید بانک مرکزی از 15‌اردیبهشت‌ماه نرخ‌های سود خود را بازنگری کردیم، با این کار گرچه افزایش منابع در بانک ایجاد نشد؛ اما با خروجی منابع مواجه نشدیم. وی قیمت تمام شده پول در موسسات را بین 21 تا 26 درصد اعلام کرد.

نتاج در مورد مطالبات معوق نظام بانکی اظهار کرد: اگر مطالبات معوق بانکی بین 3 تا 5 درصد تسهیلات پرداختی باشد طبیعی است، اما اگر بیش از این رقم باشد آن موسسه در وضعیت بحرانی قرار دارد.  وی با بیان اینکه، در مورد نرخ سود سپرده‌ها دقیقا طبق ابلاغیه جدید بانک مرکزی عمل می‌کنیم تاکید کرد: از زمان تغییر نرخ سود سپرده‌ها منابع از بانک خارج نشده، اما افزایش منابع نیز صورت نگرفته است.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با ذکر این مطلب که تا یک ماه آینده سرمایه بانک به 12 هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد و با این اقدام 51 درصد از سهام در بورس عرضه می‌شود، گفت: با توجه به اینکه بانک سهامی عام است تحت نظارت سازمان بورس هم قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 2 هزار میلیارد ریال سپرده قانونی نزد بانک مرکزی داریم، نسبت به فرآیند ادغام موسسات و تعاونی‌های اعتباری در یکدیگر برای اخذ مجوز تبدیل شدن به بانک انتقاد کرد و گفت: در فرآیند ادغام نباید چند مجموعه دیگر نابود شوند تا چند موسسه دیگر سرپا باقی بمانند، حقوق آحاد مردم هم باید حفظ شود، این در حالی است که ما ادغام برای اخذ مجوز بانک مرکزی را نپذیرفتیم و زیر بار ادغام نرفتیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 3204، به تاریخ 1393/02/31.