تعیین نرخ سود قطعی بانکی، ربا است

کد خبر: 110806 سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 - 18:5
تعیین نرخ سود قطعی بانکی، ربا است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تعیین نرخ سود قطعی بانکی از سوی شورای پول و اعتبار مخالف با شرع است و ربا محسوب می شود.

احمد رجایی باغ سیائی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی در شورای پول و اعتبار ،گفت: تعیین سود بانکی در شورای پول و اعتبار مخالف با قانون بانکداری بدون ربا است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل وجود موضوع عقود مشارکتی قانون بانکداری بدون ربا، تعیین نرخ سود بانکی از پیش تعیین شده قابل قبول نیست البته در عقود مبادله ای می توان نرخ سود را با لحاظ شرایط اقتصادی تعیین کرد .

رجایی باغ سیائی افزود: معمولا سیستم بانکی عنوان می‌کند نرخ سود بانکی اعلامی، سود علی الحساب و مورد انتظار است، اما این موضوع زمانی قابل قبول است که در عمل اجرا شود.

وی ادامه داد: سود علی الحساب همان نرخ سودی است که از سوی بانک‌ها بصورت اجمالی اعلام می‌شود که سپرده گذاران از محدوده سود دریافتی مطلع شوند البته باید در پایان سال بعد از حسابرسی، سود قطعی اعلام شود که لزوما با سود علی الحساب تفاوت دارد.  

رجایی باغ سیائی افزود: اعلام سود قطعی بانکی از سوی شورای پول و اعتبار مخالف با شرع است و ربا محسوب می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: سود وام قرض الحسنه بانک ها باید در حد کارمزد باشد اما تعیین سود تسهیلات در قالب عقود مبادله ای باید بر اساس کارکردهای اقتصادی باشد.