سوءمدیریت بانکی علت افزایش تورم و آشفتگی بازار بورس، طلا و ارز است.

کد خبر: 110805 سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 - 15:33
سوءمدیریت بانکی علت افزایش تورم و آشفتگی بازار بورس، طلا و ارز است.


سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: متاسفانه بانک‌ها به جای این که سرمایه های خود را در حوزه تولید، ایجاد اشتغال و افزایش تسهیلات با بهره پایین فعال کنند، با ساخت مجتمع های مسکونی گران قیمت، ورود غیر قانونی در بازار طلا و ارز نقش بسیار زیادی در رونق دلالی ایفا می کنند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این که نظام بانکی کشور در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست، افزود: سوءمدیریت درحوزه بانکی کشور علت افزایش روز افزون تورم، سفته بازی، دلالی در بازار مسکن، آشفتگی در بازار بورس، طلا و ارز است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نقش مخرب بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در تداوم رکود تورمی اقتصاد کشوراست، تصریح کرد: متاسفانه بانک‌ها به جای این که سرمایه‌های خود را در حوزه تولید، ایجاد اشتغال و افزایش تسهیلات با بهره پایین فعال کنند، با ساخت مجتمع‌های مسکونی گران قیمت، ورود غیر قانونی در بازار طلا و ارز نقش بسیار زیادی در رونق دلالی ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه نظام بانکداری کشور نه جمهوری است نه اسلامی، تصریح کرد: ساختار نامشروع بانکداری غربی بر عقود اسلامی که در دولت جمهوری اسلامی به آن افزوده شده غلبه و برخی بانکداران را به افرادی که در کاخ ها زندگی می کنند و به فکر مردم نیستند تبدیل کرده است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: نظام فعلی بانکداری که پرداخت وام ازدواج به یک و نیم میلیون متقاضی را سودده نمی داند باید بر اساس عقود اسلامی، پرداخت دو وام کم بهره ازدواج و اشتغال را در اولویت قرار دهد تا ربا از سیستم بانکی کشور حذف شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تا زمانی که سیستم بانکداری کشور متحول نشده و رباخواری حذف نشود، اقتصاد رونق نخواهد گرفت.