2.7 تریلیارد دلار؛ ارزش بازار صکوک در سال 2017

کد خبر: 100742 شنبه 30 فروردین 1393 - 8:58
2.7 تریلیارد دلار؛ ارزش بازار صکوک در سال 2017

 

بانک آمریکایی جی.پی.مورگان که به مدیریت فروش اوراق قرضه اسلامی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کمک می کند نیز، سود بازار اوراق قرضه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را در حال افزایش توصیف کرد.

پایگاه خبری بلومبرگ و به نقل از دیده بان قیمت کوپر واقع در لندن با اشاره به افزایش قدرت نظام تامین مالی اسلامی، اعلام کرد: در سال 2017 بازار صکوک (اوراق قرضه اسلامی) به بازاری به ارزش 2.7 تریلیارد دلار تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سامر ماردینی معاون بخش درآمد ثابت شرکت اس.جی.اس مارکتس در دوبی تلفنی به این پایگاه خبری گفت: تامین مالی اسلامی اکنون بزرگ ترین بخش بازار اوراق قرضه است.

بانک آمریکایی جی.پی.مورگان نیز که به مدیریت فروش اوراق قرضه اسلامی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کمک می کند نیز، سود بازار اوراق قرضه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را در حال افزایش توصیف کرد.

جی.پی.مورگان پس از بانک اچ.اس.بی.سی انگلستان بزرگ ترین واسطه گری اوراق قرضه در شورای شش عضوی همکاری خلیج فارس است که اوراق قرضه این کشورها را خریده و به مشتریان می فروشد.

بر اساس داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ، جی.پی.مورگان در سال 2014 بهترین شروع خود از سال 2007 تاکنون، به لحاظ فعالیت این بانک در خرید و فروش اوراق قرضه اسلامی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تجربه کرده است.

بانک جی.پی.مورگان که مقر اصلی آن در نیویورک است، شش معامله از جمله فروش 2.5 میلیون دلار صکوک توسط شرکت برق عربستان سعودی را به مشتریان خود توصیه کرد.

شرکت دیده بان قیمت کوپر، صعود رتبه سودآوری اوراق قرضه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از جایگاه ششم در پایان سال 2013 را بیانگر افزایش قدرت نظام تامین مالی اسلامی دانست.

براساس داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ، بیش از 70 درصد کل اوراق قرضه صادره در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری را صکوک تشکیل می دهد.

به گفته ماردینی، صادرکنندگان اوراق قرضه با نام های بزرگی مانند جی.پی.مورگان احساس راحتی خیال بیشتری می کنند. این بانک های بزرگ می توانند به عنوان بوجود آورنده بازار عمل کنند تا از موفقیت آمیز بودن صدور اوراق قرضه اطمینان حاصل شود.

هم اکنون نه تنها کشورهای اسلامی، بلکه کشورهای دیگر مانند ژاپن، آمریکا، انگلستان و آلمان نیز از صکوک به عنوان یک ابزار تامین مالی مطمئن استفاده می کنند.

عربستان سعودی، بحرین، امارات، قطر، عمان و کویت اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند.