مدیریت ریسک با سلف موازی استاندارد

کد خبر: 100674 سه شنبه 20 اسفند 1392 - 9:33
مدیریت ریسک با سلف موازی استاندارد

از اوایل تاسیس بورس کالا یکی از دغدغه های فعالان بازار فراهم شدن امکان مجدد معاملات سلف بود که با قرارداد سلف موازی استاندارد این دغدغه برطرف می شود.

جناب آقای میرصانعی دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در سمینار قراردادهای سلف موازی استاندارد میلگرد با بیان اینکه سلف موازی استاندارد به مدیریت بیشتر ریسک معاملات کمک می کند، گفت: از اوایل تاسیس بورس کالا، یکی از دغدغه های فعالان بازار فراهم شدن امکان مجدد معاملات سلف بود که با قرارداد سلف موازی استاندارد این دغدغه برطرف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، وی با تاکید بر تفاوت سلف معمولی با سلف موازی استاندارد خاطرنشان کرد: در قراردادهای سلف موازی استاندارد، اندازه قرارداد کاهش پیدا می‌کند و طبیعتاً اندازه کوچک قرارداد موجب می شود که ما شاهد معاملات مجدد و بیشتری باشیم و حجم و تراکنش معاملات افزایش می‌یابد. ضمن آنکه انجام معاملات مجدد نیز به کشف نرخ جدید و روزانه کمک می‌کند.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با تاکید بر مزایای این ابزار مالی نوین ادامه داد: سلف موازی استاندارد به مدیریت ریسک بیشتر معاملات کمک خواهد کرد؛ زیرا در مورد قراردادهای قبلی خریدار باید تا زمان تحویل سررسید صبر می‌کرد در صورتیکه با این ابزار مالی جدید دیگر لازم نیست تا زمان تحویل سررسید صبر کرد و این موضوع به کاهش ریسک نقد شوندگی می انجامد.

وی گفت: با وجود اینکه طبق قراردادهای سلف معمولی نیز تامین مالی صورت می گیرد اما مزیت این قرارداد جدید این است که خریداران بیشتری، می‌توانند وارد معامله شوند و به تامین مالی عرضه کننده کمک کنند.

ایشان افزود: از آنجایی که قراردادهای آتی بر روی کالاهایی منتشر می شود که از نقدشوندگی بالایی در بازار برخوردارند و سلف موازی استاندارد می تواند به نقدشوندگی میلگرد کمک کند، در نتیجه این ابزار مالی نوین می تواند زمینه ساز ورود فولاد و میلگرد به قراردادهای آتی نیز باشد.

وی در پایان حتمی بودن تسویه را از دیگر مزایای قراردادهای سلف موازی استاندارد بر شمرد و افزود: در این نوع از قراردادها، تأخیر، جریمه، ابطال و انفساخ رخ نخواهد داد و تسویه به صورت حتمی انجام می‌گیرد.