رشد 100 درصدی منابع بانک قرض‌الحسنه رسالت در یکسال اخیر

کد خبر: 100647 چهارشنبه 7 اسفند 1392 - 8:52
رشد 100 درصدی منابع بانک قرض‌الحسنه رسالت در یکسال اخیر

 مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی منابع این بانک در یک سال اخیر از تامین مالی طرح‌های خوداشتغالی و مشاغل خانگی از سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین حسین‌زاده در نشستی خبری با اشاره به قانون بازار متشکل غیر پولی و اقدامات انجام شده در این سال‌ها، اظهارداشت: قبل از تاسیس بانک‌های قرض الحسنه نهادی با این عنوان در نظام بانکی کشور وجود نداشت و مردم با واژه عمومی بانک آشنا بودند.

وی با اشاره به فعالیت دو بانک قرض‌الحسنه در کشور، افزود: ‌بانک قرض الحسنه رسالت نخستین بانک خصوصی است که با سرمایه مردم تاسیس شده و بیش از 24 هزار سهامدار خرد دارد.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه رسالت تصریح کرد: گروه هدف ما قشر متوسط جامعه است؛ اقشار غنی و سازمان‌ها نیز به نوع دیگری می‌توانند در فعالیت‌های قرض الحسنه مشارکت داشته باشند.

به گفته وی در واقع سازمان‌ها می‌توانند کارمندانشان را برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه به بانک معرفی کنند.

حسین‌زاده با اشاره به رویکرد قرض الحسنه بانک و تقویت کارآفرینی خرد از این طریق ادامه داد: سال‌های آینده در این زمینه بیشتر فعالیت خواهیم کرد و شغل‌های خرد خانگی و غیره خانگی را مورد حمایت قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به افزایش تعداد مشتریان این بانک از 600 هزار نفر به 2 میلیون نفر در یک سال اخیر، گفت: باید زیرساخت‌های مناسب را برای عموم جامعه ایجاد و خدمات مناسب بانکی را به مردم ارائه دهیم.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه رسالت اضافه کرد: توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی یکی از رویکردهای اصلی این بانک است؛ اکنون عده ای به دنبال راه اندازی انجمن حامیان قرض الحسنه هستند تا فرهنگ قرض الحسنه در کشور گسترش یابد.

وی در مورد میزان تسهیلات پرداختی این بانک گفت: سقف تسهیلات قرض الحسنه بانک 20 میلیون با زمان بازپرداخت 60 ماه است و تاکنون 1.5 میلیون فقره وام پرداخته شده که 500 هزار فقره برای به بعد از تبدیل شدن به بانک است؛ میانگین تسهیلات پرداختی برای هر متقاضی 6 میلیون تومان بوده است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت در مورد مطالبات معوق این بانک اظهارداشت: میزان مطالبات معوق بانک کمتر از یک درصد است اما با توجه به اینکه بانک مرکزی مدیریت و ساماندهی برخی موسسات و صندوق‌های قرض‌الحسنه را به ما واگذار کرد، مطالبات معوق بانک افزایش یافت.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه رسالت در ادامه درباره شرط سپرده‌گذاری بانک برای پرداخت تسهیلات گفت: از نظر قانونی باید اعتبارسنجی کرده و به افرادی تسهیلات بپردازیم که مطمئن شویم گیرنده تسهیلات می‌تواند اقساط آن را پرداخت کن،د اما در بانک رسالت سپرده گذاری مشخص در مدت معین برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد و براساس ضوابط بانک اقدام به پرداخت تسهیلات می کنیم.

وی تاکید کرد: این مساله را بررسی کردیم آن طور که اعلام شده از نظر شرعی تعیین شرط برای پرداخت تسهیلات جایز نیست.

حسین‌زاده در مورد میزان منابع بانک گفت: منابع این بانک به 2500 میلیارد تومان رسیده که در یک سال اخیر 100 درصد افزایش داشته است؛ سرمایه بانک هم‌اکنون 500 میلیارد ریال است.