برچسب‌ها
Alternate Text

اختلاف نظر فقها درباره طرح جدید بانکداری طبیعی است

اختلاف نظر میان علما طبیعی است و از این نظر جای نگرانی نیست و اتفاقاً اینهمه حساسیت نسبت به طرح بانکداری، جای خوشحالی دارد.

Alternate Text

آنچه در نشست ارائه و نقد «طرح پولطلا» گذشت

در نشست علمی ارائه و نقد طرح «پولطلا» مسأله خلق پول بانکی به عنوان مشکل اصلی نظام پولی و بانکی و سیستم اقتصادی کشور مطرح شد و طرح پولطلا مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

Alternate Text

پشتوانه ارزهای مجازی میزان مقبولیت آ‌نهاست

اکنون بانک‌های مرکزی در دنیا در برابر ارزهای مجازی به صورت منفعل عمل می‌کنند و در واقع در حال به حاشیه رفتن هستند. البته چاره‌ای هم ندارند چراکه چه بخواهند و چه نخواهند در این ماجرا بازنده هستند.

Alternate Text

ضرورت توجه به مسائل شرعی در اجرای عملیات بازار باز

شرط اصلی اجرای عملیات بازار باز در کشور این است که اوراقی را که می‌خواهیم استفاده کنیم، اوراق اسلامی باشند و براساس عقد قرض نباشند.

Alternate Text

اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به دکتر موسویان

در آیین اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به پاس تلاشهای علمي در ارائه کتب و مقالات برجسته و ارائه مدلهای عملیاتی بانکداری اسلامی این جایزه به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان اعطا شد.

Alternate Text

اقدامات برای اصلاح قانون بانکداری ناامیدانه است

اگر قانون جدید بانکداری در مجلس هم به تصویب برسد، پس از آن باید برای تأیید به شورای نگهبان و سپس برای اجرا به بانک مرکزی برود؛ بنابراین اگر همین امروز هم تصویب شود، یک تا دو سال طول می‎کشد که به اجرا دربیاید که نشان می‌دهد در واقع حرکت ما بسیار کند و بعضا ناامیدانه است.

Alternate Text

شاخص‌های حقوق شهروندی در بانکداری اسلامی تدوین نشده است

متأسفانه شاخص‌های حقوق شهروندی در زمینه بانکداری اسلامی تاکنون توسط مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی مورد توجه جدی قرار نگرفته است. این مسئله حتما باید پیگیری شود؛ چراکه افکار عمومی در این زمینه دارای اهمیت و حساسیت است.

Alternate Text

علاقه بانک‌ها به تاخیر تادیه برای گرفتن جریمه دیرکرد

حسابداری تعهدی توجهی به این ندارد که تسهیلات اعطایی بانک‌ها سود داشته باشد یا نداشته باشد و در واقع حسابگری غیرمتغیر دارد.

Alternate Text

توافق‌نامه بازخرید (ریپو) در بازار بین بانکی اسلامی

قرارداد ریپو گرچه شباهت‌هایی با بيع‌العینه و بيع‌الخیار دارد؛ اما مصداق هيچ يك از آن دو نبوده و تفاوت‌های معناداری با آن‌ها دارد.

Alternate Text

بانکداری اسلامی: چارچوب حقوقی یا محتوایی؟

در جامعه فرصت‌مداری که در آن اخلاق جایی ندارد، اجرای بانکداری اسلامی بسیار مشکل است.
Alternate Text
الگوی بانکداری اسلامی

محمدجواد محقق‌نیا

Alternate Text
گزارش تفصیلی دهمین جلسه نقد+ صوت جلسه

موضوع جلسه: راهکار اعطای تسهیلات بانک مرکزی به بانکهای تجاری در بانکداری اسلامی