فاز پیش آزمایشی ریال دیجیتال پایان یافت

کد خبر: 396004 دوشنبه 1 اسفند 1401 - 17:51
فاز پیش آزمایشی ریال دیجیتال پایان یافت
مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت بانک مرکزی با اعلام اینکه فاز پیش آزمایشی ریال دیجیتال با دستاوردهایی وارد فاز آزمایشی شد، گفت: ریال دیجیتال در نظام پرداخت کشور گسترش خواهد یافت.
 به گزارش ستاد خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، محمدرضا مانی یکتا عصر امروز دوشنبه و در اولین روز از برگزاری همایش، با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ بانک مرکزی پروژه هایی را در زمینه بلاکچین تعریف کرده اند، افزود: در ایران هم اقدامات اولیه از سال ۹۷ بیشتر با جنبه اقدامات فنی آغاز شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به مسائلی مانند مدیریت چالش های اقتصادی در پرداخت های خرد، دلیلی شد که پروژه مشترکی با عنوان رمز پول بانک مرکزی معرفی شود و کار مطالعاتی گسترده در بانک مرکزی نیز برای آن از قبل شروع شد.

وی ادامه داد: خلاصه اقدامات در سپیدنامه ریال دیجیتال منتشر شد و همزمان با پروژه مطالعاتی بحث ضوابط قانونی باید بررسی می شد و این گام ها در سال ۱۴۰۰ نیز برداشته شد و تلاش هایی در حوزه های مختلف انجام شد و تاکنون در زیست بوم ریال دیجیتال فاز پیش آزمایشی انجام شد که در شهریورماه اولین انتشار ریال دیجیتال را هم انجام داده ایم.

مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: ضوابط ناظر بر ریال دیجیتال منطبق بر ضوابط اسکناس ریال است و ریال دیجیتال منتشر شده بین بانک های ملی، ملت و تجارت توزیع شد و این بانک ها زیرساخت هایی را برای بازآفرینی نقش بلاکچینی ریال دیجیتال آماده کردند تا بتواند در زمینه خدمات رسانی به مردم اقدام شود.

مانی یکتا با اشاره به اینکه فاز پیش آزمایشی ریال دیجیتال با دستاوردهایی وارد فاز آزمایشی شد و در حال حاضر ریال دیجیتال منتشر و در اختیار بانک ها قرار گرفت، گفت: بزودی دامنه کاربری افزایش خواهد یافت و اینکه ریال دیجیتال در نظام پرداخت کشور توسعه یابد، را دنبال می کنیم.