اکثر کشورها در سال ٢٠٢٢ نرخ بهره خود را افزایش دادند

کد خبر: 375878 یکشنبه 27 شهریور 1401 - 9:56
 اکثر کشورها در سال ٢٠٢٢ نرخ بهره خود را افزایش دادند
اکثر بانک های مرکزی در سراسر جهان از اوایل سپتامبر ٢٠٢٢، نرخ بهره را افزایش داده اند البته برخی افزایش‌ها محدود و برخی دیگر نسبتا بزرگ بود.
براساس گزارش استاتیستا؛ برخی کشورها نیز نرخ بهره را کاهش دادند. اما این کشورها اغلب کشورهایی بودند که آشفتگی شدید اقتصادی را تجربه می‌کردند یا کشورهایی بودند که تا حدی از بازارهای جهانی دور شده بودند.

در مواجهه با تورم، بانک مرکزی اروپا برای اولین بار در یازده سال گذشته در ماه جولای نرخ بهره را افزایش داد، اما نرخ بهره بانک مرکزی همچنان در اروپا پایین است. فدرال رزرو ایالات متحده، که مانند بانک مرکزی اروپا برای مدت طولانی به صفر پایبند بود، نرخ بهره را با شدت بیشتری افزایش داد زیرا ایالات متحده تحت تأثیر تورم شدیدتر از بسیاری از کشورها قرار گرفت.

ترکیه و چین از جمله کشورهایی هستند که در سال ٢٠٢٢ نرخ بهره را کاهش دادند و اکنون نرخ کمتری نسبت به اول ژانویه ٢٠٢٢ دارند. اقتصاد چین با تورم بالا دست و پنجه نرم نمی‌کند اما با ریسک‌های زیادی من جمله کمبود انرژی، ویروس کرونا و مصرف پایین مواجه است. بر اساس گزارش بلومبرگ، بانک خلق چین احتمالاً سیاست پولی خود را تسهیل کرده و با فراهم کردن نقدینگی بیشتر از رشد اقتصادی حمایت خواهد کرد.

سیاست پولی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه مورد انتقاد کارشناسان بلومبرگ قرار گرفته و آن را "غیر متعارف" توصیف می کنند. بانک مرکزی ترکیه اخیراً نرخ بهره اصلی خود را کاهش داده است. اردوغان آشکارا بر این عقیده است که نرخ های بهره بالا برعکس باعث افزایش تورم می شود، در حالی که نرخ های پایین باعث تحریک وام ها و سرمایه گذاری ها می شود.