گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-آذر۱۴۰۰

کد خبر: 355647 شنبه 25 دی 1400 - 12:9

گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-آذر۱۴۰۰
پژوهشکده پولی و بانکی گزارش ماهانه تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی-آذر ۱۴۰۰ را منتشر کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی در چكيده اين گزارش آمده  است: بعد از رشد منفی حدود یک درصد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در مهر و آبان‌ (نسبت به سال گذشته)، در آذر ماه رشد این شاخص به محدوده صفر نزدیک‌تر شده و به منفی ۰٫۲ درصد رسیده است. منفی شدن رشد شاخص تولید صنعت محصولات شیمیایی (به دلیل آغاز فصل سرما و کاهش گاز تحویلی به پتروشیمی‌ها) بعد از چند ماه رشد تولید مثبت را می‌توان مهم‌ترین عامل منفی باقی‌ماندن رشد شاخص تولید صنعتی در آذرماه دانست. در  آذر ماه نیز مشابه شش ماه اخیر رشد تولید در شرکت‌های صادراتی منفی بوده در حالی که شرکت‌هایی که وابستگی به فروش صادراتی نداشته‌اند رشد مثبت در تولید را تجربه کرده‌اند.
افزایش موجودی انبار صنایع در سه ماه اخیر و احتمال ادامه دار بودن قطعی گاز صنایع در ماه‌های آتی مهم‌ترین عواملی است که احتمال ادامه دار بودن رشد منفی شاخص تولید صنعتی در ماه‌های آتی را تقویت می‌کند. رشد منفی شاخص تولید صنعت دارویی در ماه‌های اخیر که با کاهش موجودی انبار در این صنعت همراه بوده، می‌تواند نشان‌دهنده این مسئله باشد که کاهش تولید در این صنعت به‌دلیل محدودیتی از طرف عرضه (مانند کمبود مواد اولیه وارداتی) بوده است.  
بر اساس  اعلام مرکز آمار ایران، رشد شاخص تولید صنعتی کشور در تابستان ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۲٫۱ درصد بوده است که انطباق کاملی با رشد شاخص شرکت‌های بورسی در انتهای تابستان داشته است. در گزارش‌های قبلی رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در شهریور ماه ۲٫۴ درصد ارائه شده بود.

برا
ی دريافت فايل كامل اينجا كليك كنيد.