گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-آبان۱۴۰۰

کد خبر: 355586 دوشنبه 22 آذر 1400 - 9:39

گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-آبان۱۴۰۰
پژوهشکده پولی و بانکی گزارش ماهانه تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی-آبان ۱۴۰۰ را منتشر کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، در خلاصه مدیریتی این گزارش آمده است: بعد از رشد منفی شاخص تولید صنعتی در مهر ماه بعد از شانزده‌ ماه رشد مثبت، در آبان ماه نیز شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد منفی ۱٫۱ درصدی را ثبت کرد. اگرچه رشد منفی تولید صنایع فلزات اساسی بیشترین سهم را در ماندگاری رشد منفی شاخص تولید صنعتی در آبان‌ماه داشته است، اما در مجموع از ۱۳ صنعت بورسی (کد ISIC دو رقمی) رشد تولید پنج صنعت دیگر نیز در دو ماه اخیر منفی بوده است که نشان‌دهنده این است که نامطلوب بودن وضعیت تولید محدود به یک صنعت نیست.

با توجه به افزایش شاخص موجودی انبار در مهر و آبان و کاهش تولید در این دو ماه، می‌توان اینگونه برداشت کرد که کاهش در تقاضا برای محصولات صنعتی منجر به کاهش فروش در صنایع شده است و در نتیجه آن صنایع تولید خود را کاهش داده‌اند.

در پاسخ به این سوال که چه شرکت‌هایی رشد منفی تولید داشته‌اند می‌توان گفت که شرکت‌های صادراتی، تولیدکننده‌های کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای رشد منفی داشته‌اند و شرکت‌های واردات‌محور و تولیدکننده کالاهای مصرفی رشد مثبت را تجربه کرده‌اند.

 گزارش را اینجا بخوانید.