معرفی نرم افزار هوش تجاری بانک‌های اسلامی

کد خبر: 344854 پنج شنبه 20 شهریور 1399 - 21:29
معرفی نرم افزار هوش تجاری بانک‌های اسلامی
پژوهشکده پولی وبانکی، نشست تخصصی «معرفی نرم‌افزار هوش تجاری بانک‌های اسلامی» را با ارائه امید ترابی، مدير عامل شركت IDCORP مالزى و نماينده بين‌المللى شركت توسن و با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان در روز شنبه مورخ 18 مرداد ماه برگزار کرد.

نقش روز افزون آمار و اطلاعات به عنوان پيش‌نياز كليه تصميم‌گيري‌ها، سياستگذاري‌ها و برنامه‌ریزي‌ها بر كسي پوشيده نيست. اين نقش در عصر اطلاعات به قدري بديهي است كه نظام آماري كشورها و حجم و كيفيت بانك‌هاي اطلاعاتي آنها نه تنها يكي از مهمترين شاخص‌هاي توسعه يافتگي كشورها به شمار مي‌رود، بلكه متقابلاً سياستگذا‌ري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشورها بدون در اختيار داشتن آمار كافی، صحيح، دقيق و به‌هنگام ممكن نيست. از سوی دیگر با توجه به رشد چشمگیر بانکداری اسلامی، پتانسیل بازار و فضای رقابتی موجود در جهان، امکان دسترسی به اطلاعات و مقایسه بانک‌های اسلامی با توجه به شاخص‌های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

در این نشست محیط نرم‌افزار هوش تجاری بانک‌های اسلامی، ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف نرم‌افزاری معرفی و مورد بحث قرار گرفت. این نرم‌افزار شامل اطلاعات مقایسه‌ای بیش از 160 بانک اسلامی در 36 کشور جهان طی سال‌های 2008 تا 2012 می‌باشد. این پایگاه با قابلیت به‌روزرسانی آمار، امکان دسترسی به گزارش‌های مالی بانک‌های اسلامی، عملکرد مالی بانک‌ها از لحاظ سودآوری، نقدینگی، مدیریت ریسک، کیفیت دارایی، سرمایه، کارایی، عقود اسلامی و غیره را فراهم می‌نماید. بخش قابل توجه در این نرم‌افزار، محاسبه شاخص‌های عدالت برای بانک‌های اسلامی است که با مقایسه نسبت‌های موجود میان بانک‌های اسلامی کشورهای مختلف، میزان انطباق عملیات و تولیدات آنها را با اصول و قوانین شریعت نشان می‌دهد.

دریافت اسلاید