پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute

سمینار ماهانه ساخت جعبه ابزار پیش‌بینی تورم در اقتصاد ایران

آخرین سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی در سال 93 در 13 اسفند ماه با عنوان «ساخت جعبه ابزار پیش‌بینی تورم در اقتصاد ایران» با ارائه دکتر سید مهدی برکچیان (عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف) و با حضور آقایان دکتر داود سوری (عضو هیئت علمی موسسه عالی بانکداری ایران)، دکتر ناصر خیابانی (عضو هیئت علمی موسسه عالی آموزش و پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی کشور) و دکتر سید علی مدنی‌زاده (مدیر گروه مدلسازی پژوهشکده پولی و بانکی) برگزار شد.

با توجه به اهمیت ثبات سطح قیمت‌ها به عنوان یکی از اهداف اصلی سیاست‌گذار پولی، بانک مرکزی نیاز به در اختیار داشتن پیش‌بینی‌های دقیقی از روند حرکت سطح قیمت‌ها دارد. چنین نیازی باعث گردید بانک‌های مرکزی دنیا نظیر بانک مرکزی انگلستان و ترکیه به سمت ساخت جعبه ابزارهایی برای پیش‌بینی تورم حرکت کنند. پژوهشکده پولی و بانکی فاز اول ساخت چنین جعبه‌ابزاری را در پروژه «ساخت جعبه‌ابزار پیش‌بینی تورم در اقتصاد ایران» به پایان رساند. در این فاز تمرکز بر پیش‌بینی‌های یک تا چهار فصل رو به جلو تورم، با استفاده از دسته نسبتاً وسیعی از روش‌های آماری و اقتصادسنجی، با تکیه بر تجربه کشورهایی که سابقه طراحی چنین جعبه‌ابزارهایی داشته‌اند، قرار گرفت.

مدل‌های مورد استفاده در این پروژه ویژگی‌های مختلفی دارند. مدل‌های مختلف از نوع متفاوتی از اطلاعات استفاده می‌کنند. برخی از اطلاعات نهفته در سری قیمت‌ها، برخی از اطلاعات نهفته در زیر اجزای دوازده‌گانه شاخص قیمت، برخی از اطلاعات مربوط به دیگر متغیرهای اقتصادی نظیر پول، قیمت طلا و نرخ بیکاری (به عنوان مهمترین متغیرهای پیش‌بینی کننده تورم) و برخی از اطلاعات نظریه‌های اقتصادی نظیر منحنی فیلیپس سود می‌جویند. همچنین مدل‌های مختلف رویکرد متفاوتی نسبت به بحث شکست‌های ساختاری دارند. برخی این مقوله را در نظر نمی‌گیرند، برخی پارامترها را بی‌ثبات فرض می‌کنند و برخی از سطح آستانه‌ تورمی سخن به میان می‌آورند که قبل و بعد از آن رفتار سیاست‌گذار تغییر می‌کند.

وجود چنین جعبه‌ابزاری این امکان را فراهم می‌آورد که در هر دوره با در اختیار قرار گرفتن اطلاعات جدید متغیرهای اقتصادی نظیر شاخص قیمت مصرف‌کننده، حجم پول و غیره، پیش‌بینی‌های یک تا چهار فصل رو به جلو از تورم ارائه شود. نتایج مطالعات اولیه نشان داد که یک مدل در تمامی افق‌های پیش‌بینی بهتر از دیگر مدل‌ها پیش‌بینی نمی‌کند. همچنین اطلاعات جدیدتر ممکن است باعث بهبود یا تضعیف عملکرد یک مدل شود. این بدان معناست که در مرحله باز تولید نتایج جدید، باید تمامی مدل‌های این پروژه تخمین‌زده شود و تنها به نتایج بهترین مدل‌های دوره‌های گذشته اکتفا نشود.

پس از اتمام ارائه، میان سخنران، اعضای هیئت رئیسه و برخی از حاضرین در جلسه بحث‌های مختلفی مطرح شد. از جمله این مباحث می‌توان به تبعیت روند حرکت قیمت‌ها از تصمیمات سیاست‌گذاران و بنابراین دشوار بودن پیش‌بینی آنها، عدم شفافیت نحوه اندازه‌گیری شاخص قیمت مصرف‌کننده، تاکید کم این مطالعه بر تئوری‌های اقتصادی که سازگار با شرایط اقتصاد ایران باشند، عدم توانایی روش‌های مورد استفاده در این مطالعه در پیش‌بینی تغییرات شاخص قیمت‌ها در دوره‌هایی نظیر فصل دوم سال و لزوم ارتقاء مدل‌ها به منظور لحاظ کردن انتظارات اشاره کرد.


دریافت خلاصه سمینار

اسلایدهای ارائه شده

پوستر
 


 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 725,406