پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute

سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی با عنوان «اندازه‌گیری و ارزش‌گذاری خدمات تولید شده توسط خانوارهای کشور براساس استانداردهای حساب‌های اقماری خانوار»

سومین سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی با عتوان «اندازه‌گیری و ارزش‌گذاری خدمات تولید شده توسط خانوارهای کشور براساس استانداردهای حساب‌های اقماری خانوار» روز یکشنبه 24 آذر 1392 با ارائه آقای ابوالفضل خاوری‌نژاد، صاحبنظر در حساب‌های کلان اقتصادی، و با حضور اعضای هیئت رئیسه، آقایان دکتر حسن طایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر تقی ترابی، عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه آزاد و علیرضا مقتدایی، مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، برگزار شد. که خلاصه آن در ادامه آمده است:

علیرغم نقش کلیدی فعالیت‌های خانگی در رفاه خانوار و توسعه اقتصادی معمولاً کار خانگی که عمدتاً توسط زنان خانه‌دار انجام می‌‌شود به عنوان یک فعالیت اقتصادی قلمداد نمی‌شود و در نتایج حساب‌های ملی مرسوم نیز ثبت نمی‌گردد. با تکیه بر مبانی نظری و نیز تجربیات موجود در کشورهای مختلف به منظور ارزش‌گذاری تولید خدمات خانگی غیربازاری، قسمت آمار اداره امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در سال 2000 میلادی مجموعه‌ای دو جلدی را منتشر کرد که بخشی از آن به تولید خانوار می‌پردازد. بر اساس استانداردهای ارائه شده در این مجموعه و نیز با نگاهی به سایر تجربیات مرتبط، در این پژوهش علاوه بر ارائه تصویر کمی از خدمات خانگی سال 1388، در یک چارچوب محاسباتی نظام‌مند و قابل تکرار، تحولات و پویایی‌های خدمات خانگی مورد بررسی و پیگیری مستمر قرار می‌گیرد. روش منتخب در این پژوهش روش نهاده است که بر اساس روش هزینه تولید، ستانده خدمات خانگی غیر بازاری را برآورد می‌نماید. مشخصاً در پژوهش حاضر ارزش ستانده خدمات خانگی به تفکیک مصرف واسطه، جبران خدمات، مصرف سرمایه ثابت و خالص مالیات بر تولید ارائه می‌گردد.


دریافت خلاصه سمیناراسلایدهای ارائه شده


پوستر

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 725,382