پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute

سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی«طراحی رهنمود جدیدی برای مدیریت ریسک نقدینگی در سیستم بانکی کشور»

دومین کنفرانس ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی با عنوان «طراحی رهنمود جدیدی برای مدیریت ریسک نقدینگی در سیستم بانکی کشور» روز یکشنبه 26 آبان ماه 1392 با ارائه دکتر زهرا خوشنود، عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی، و با حضور اعضای هیئت رئیسه، آقایان دکتر احمد عزیزی و محمدرضا حاجیان برگزار شد. در این جلسه با مرور تحولات پدید آمده در سیستم بانکی ایران در راستای شکل‌گیری گروه‌های بانکی، طراحی و حرکت به ‌سمت استفاده از ابزارهای مالی جدید، گسترش سامانه‌های پرداخت و توسعه‌های پدید آمده در حوزه بانکداری الکترونیک، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به مقوله مدیریت ریسک نقدینگی درون‌گروهی، ارتباط بین ریسک نقدینگی و ریسک نقدشوندگی بازاری و مدیریت ریسک نقدینگی در طول روز در فرآیند مدیریت ریسک نقدینگی تاکید شد. مسائلی که رهنمود فعلی بانک‌ مرکزی در مدیریت ریسک نقدینگی مصوب تیر 1386، مورد توجه قرار نداده است.

در گام بعد نیز ارزیابی این رهنمود در مقایسه با رویکرد جدید مدیریت ریسک نقدینگی در حوزه‌های مختلف (حاکمیت شرکتی، شناسایی، اندازه‌گیری، کنترل و پایش و نظارت بر ریسک نقدینگی) مورد توجه قرار گرفت، رویکردی که پس از بحران مالی اخیر توسط موسسات مالی مقررات‌گذار در عرصه بین‌المللی، در راستای پوشش موارد مغفول در رهنمودهای قبلی مدیریت ریسک نقدینگی[1]، با طراحی رهنمودهای جدید به تصویر کشیده شد.

در راستای پوشش شکاف‌های فوق و توجه به الزام مقررات‌گذاری پویا توسط بانک‌مرکزی، به ‌منظور مدیریت پویای ریسک نقدینگی در بانک‌ها، رهنمود جدید طراحی‌شده با مخاطب قرار دادن دو بعد مدیریت ریسک نقدینگی مشتمل بر بانک‌ها و بانک‌مرکزی در این جلسه ارائه شد. در این رهنمود که در 43 ماده طراحی شده است،‌ پنچ زیربخش با عناوین کلیات، حاکمیت شرکتی، شناسایی و اندازه‌گیری ریسک نقدینگی، کنترل و پایش ریسک نقدینگی و وظایف بانک‌مرکزی درنظر گرفته شده است که در مقایسه با رهنمود فعلی، مباحث بیشتری را در حوزه کنترل و پایش این ریسک مورد توجه قرار داده است. در پایان نیز بر ضرورت تنظیم مقررات تکمیلی، پیاده‌سازی زیرساخت‌های لازم و نظارت موثر در اجرایی نمودن این رهنمود از طرف بانک‌ مرکزی تاکید شد. به عنوان مهمترین زیرساخت نیز بر ضرورت طراحی ابزارهای متنوع به منظور راه‌اندازی موثر سامانه تابا در مدیریت ریسک نقدینگی در طول روز بانک‌ها در بازار بین‌بانکی اذعان شد.


دریافت خلاصه سمینار


اسلایدهای ارائه شده


پوستر[1] - این موارد عبارتند از عدم توجه به ارتباط بین ریسک نقدینگی و ریسک نقدشوندگی بازاری، ریسک نقدینگی درون گروهی، ریسک نقدینگی منتج از تعهدات محتمل، عدم توجه به گسترش سرعت انتقال اخلال‌های نقدینگی در عرصه بین‌المللی، و سرعت فراریت سپرده‌های خرد با گسترش بانکداری الکترونیک و عدم امکان اتکا به این منابع به‌عنوان منابع باثبات در مدیریت ریسک نقدینگی.

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 725,473