پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute

سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی «حقوق بانک مرکزی: استقلال بانک مرکزی و مصونیت بین‌المللی آن»

اولین سمینار ماهانه پژوهشکده پولی و بانکی با عنوان «حقوق بانک مرکزی: استقلال بانک مرکزی و مصونیت بین‌المللی آن» روز یکشنبه 28 مهر ماه سال 1392 با ارائه دکتر مصطفی السان، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و با حضور اعضای هیئت رئیسه، آقایان غلامحسین عربیه، دکتر علیرضا مسعودی و دکتر حمید قنبری برگزار شد. موضوع استقلال بانک مرکزي يکي از مباحث حقوقي مهم در مورد بانک مرکزي است که داراي آثار متعددي به‌ويژه از حيث اقتصادي مي‌باشد. به نحوي که استقلال تصميم‌گيري و عملکرد بانک مرکزي را به عنوان يکي از لوازم اصلي اقتصاد سالم به شمار آورده‌اند. تعيين حدود اختيارات، وظايف و مسئوليت‌هاي بانک مرکزي به موجب قانون به عمل مي‌آيد و بهترين ابزار ممکن براي تحقق استقلال بانک مرکزي ، پيش‌بيني آن در قانون است. استقلال بانک مرکزي اين امکان را به بانک مذکور مي‌دهد که در برابر بحران‌هاي اقتصادي مختلف که در سطح داخلي يا بين‌المللي روي مي‌دهد، بهترين تصميم را با لحاظ منافع عمومي اتخاذ کند و تحت نفوذ سياستمداران و به‌ويژه قوه مجريه نباشد.

در مورد منشأ استقلال بانک مرکزی سه رویکرد وجود دارد. در رويکرد سنتي، استقلال اين بانک جزئي از ساختار ذاتي آن به شمار مي‌آيد که در طول زمان و تحت تأثير تجربه ناگوار ناشي از دخالت دولت‌ها شکل گرفته است. بنابراين، امري بديهي بوده و نيازي به تصريح قانون‌گذار ندارد. رويکرد دوم آن است که در مقررات مربوط به تشکيلات بانک مرکزي، به استقلال آن تصريح شود. رويکرد سوم و بهترين وضعيت ممکن آن است که استقلال بانک مرکزي در قانون اساسي پيش‌بيني شود.

در رابطه با سنجش ميزان استقلال بانک مرکزي چهار معيار وجود دارد. معیار نخست چگونگی انتخاب مقامات بانک مذکور مي‌‌باشد. معیار دوم اهداف بانک مرکزی از اعمال سياستگذاري پولي است. معیار سوم این است که در صورت بروز اختلاف ميان دولت و بانک مرکزي چه نهادي رفع اختلاف مي‌کند و آيا اين نهاد، اساساً سازماني ثالث است يا اينکه دولت قواعد امري خود را به بانک مرکزي تحميل مي‌کند؟ چهارمین معیار نیز این است که آيا قواعدي وجود دارد که اعطاي تسهيلات از سوي بانک مرکزي به دولت را قاعده‌مند نمايد و يا اينکه دولت در اين زمينه مي‌تواند بانک مرکزي را امر و نهي کند؟

در این نشست مباحث دیگری همچون معیارهای حقوقی استقلال بانک مرکزی، سنجش استقلال اقتصادی بانک مرکزی، تاثير نظارت بر بانک‌ها در استقلال، استقلال بانک مرکزي از بانک‌ها و مصونيت بانک مرکزي به صورت تفصیلی مطرح گردید.

دریافت اسلاید
دریافت پوستر
دریافت خلاصه سمینار


 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 725,384