پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:دوازدهم آذر 1395 ساعت 11:52   |   کد : 272772   |   مشاهده: 1708
گره گشایی روابط بین المللی بانکی با  توسعه بانکداری الکترونیک

گره گشایی روابط بین المللی بانکی با توسعه بانکداری الکترونیک

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه در زمینه برقراری ارتباط با بانک های خارجی مشکلات و ضعف هایی در نظام بانکی وجود دارد، گفت: البته فن آوری اطلاعات این مشکلات را کاهش داده است اما استفاده صرف از فن آوری کافی نیست و باید بسترهای فرهنگی، اجتماعی و غیره را نیز ارتقا داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی،کامران ندری افزود: هر چند در بسياري از حوزه ها از فن آوري اطلاعات و ارتباطات استفاده شده اما هم اکنون در مرحله اي هستيم كه نياز به اين فن آوري در بانكداري الكترونيك به خوبي احساس مي شود.

وی درباره ضعف قانون و قوانین لازم در حوزه بانکداری الکترونیک، افزود: با وجودی که محورهای ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت به نحو مناسبی طرح شده اما به دلیل ضعف فنی نظام بانکی، در بسیاری از این محورها حرف زیادی برای گفتن نداریم.

وي با بیان اینکه، در حوزه پرداخت برخي قوانين تعریف شده تا اگر مشكلي ایجاد شد، بتوانيم مرجعي براي مراجعه به آن داشته باشيم، اظهار داشت: به عنوان نمونه براي خدمت بانكي مثل چك، قانون وجود دارد تا در صورت بروز مشكل به آن مراجعه شود اما در حوزه بانكداري الكترونيك با ضعف اين قوانين مواجه هستيم. البته برخي قوانين از سوي بانك ها در اين باره تعيين شده كه در اكثر موارد يك طرفه است و در صورت بروز مشكل، منافع مشتري با مشكل مواجه خواهد شد.

ندري با اشاره به اينكه فعاليت هاي خوبي در حوزه فن آوري اطلاعات انجام شده، گفت: البته از  فن آوري اطلاعات و ارتباطات در بخش هايي به خوبي بهره گیری شده كه بايد همين روند را در بانكداري الكترونيك هم داشته باشيم.

 مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: به لحاظ فنی توانسته ایم از اين تكنولوژي در سطح قابل قبولی استفاده کنیم و خوشبختانه هم اکنون به  نقطه ای رسیده ایم که تمام پرداخت های نظام بانکی به صورت الکترونیکی انجام می شود البته  تاکنون با مشکل جدی در نظام های پرداخت مواجه نشده ایم.

وی تصریح کرد: در واقعیت علی رغم توسعه و پیشرفتی که در نظام بانکی و خدمات آن صورت گرفته است، در حوزه زیرساخت های بانکی و استاندارد سازی فرآیندهای بانکی از نظر حقوقی و نظارتی، اقدام قابل توجهی در سیستم بانکی و نظام های اجرایی انجام نشده  است.

مدير گروه بانكداري اسلامي پژوهشكده پولي و بانكي ادامه داد: از فناوری ارتباطات و اطلاعات می توانیم به شکل موثرتری در بانکداری الكترونيك استفاده کنیم.

وي در پایان تاكيد كرد: ما باید در این همایش سعی داشته باشیم تا زمینه های استفاده از فن آوری اطلاعات در خدمات بانکی را افزایش دهیم.

یادآور می شود، ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ۱۳ و ۱۴ دی ماه ۹۵ توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 6,279,549