پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تاريخ:هفدهم خرداد 1394 ساعت 09:20   |   کد : 181796
پایان بانکداری مرکزی متعارف
تحولات مالی و بانکی جهان
پایان بانکداری مرکزی متعارف
پیشگیری، پایش و ثبات فقط برخی از مفاهیمی هستند که آماندو تتانکو به عنوان وظایف بانک مرکزی فیلیپین معرفی می کند. انعطاف پذیری و واکنش مناسب نیز در دستور کار او قرار دارد. این ویژگی به فیلیپین کمک کرد تا حتی از پس فاجعه‌بارترین مشکلات مانند توفان مخرب هایان برآید. اقتصاد کلان این کشور بدون آسیب باقی مانده است.

گفتگو با اماندو تتانکو ريیس بانک مرکزی فیلیپین

منبع: بنکر، مارس 2015

ريیس کل بانک مرکزی فیلیپین عقیده دارد در دنیای جهانی‌شده و پس از بحران مالی بانکداری متعارف دیگر کافی نیست.

پیشگیری، پایش و ثبات فقط برخی از مفاهیمی هستند که آماندو تتانکو به عنوان وظایف بانک مرکزی فیلیپین معرفی می کند. انعطاف پذیری و واکنش مناسب نیز در دستور کار او قرار دارد. این ویژگی به فیلیپین کمک کرد تا حتی از پس فاجعه‌بارترین مشکلات مانند توفان مخرب هایان برآید. اقتصاد کلان این کشور بدون آسیب باقی مانده است.

تفکری با حوزه وسیع

سیاست پولی غیرمتعارف بانک مرکزی فیلیپین عامل حفظ ثبات اقتصادی کشور بوده است. آقای تتانکو می گوید: «ابزارهای سیاست پولی متعارف دیگر در جهان مدرن و یکپارچه کنونی کاربرد ندارندو زمانی بود که در اقتصادهای نوظهور از افزایش نرخ بهره برای کاهش نقدینگی استفاده می شد. اما به خاطر یکپارچه شدن بازارهای سرمایه و نظام‌های مالی در سراسر جهان و جریان آزاد فرامرزی سرمایه‌ها، افزایش نرخ بهره صرفا به جذب نقدینگی بیشتر منجر می شود. به ویژه به خاطر این که در اقتصادهای پیشرفته نرخ بهره بسیار اندک است».

چشم‌انداز رشد اندک اقتصادهای پیشرفته پس از بحران مالی و جریان ورودی سرمایه به بازارهای نوظهور خطر سرایت مشکلات به مناطق دیگر را تشدید کرده است. اقدامات مدبرانه بانک مرکزی فیلیپین از قبیل آزمون استرس املاک (Rest) بخشی از سیاست‌های پیش‌گیرانه و سیاست پولی غیرمتعارف آقای تتانکو هستند. آزمون استرس املاک این اطمینان را ایجاد می کند که بانک‌ها سپر مناسبی برای مقاومت در برابر فشارهای بازار مسکن داشته باشند. اگر ارزش دارایی‌های ملکی بانک‌ها 25 درصد کاهش یابد و نسبت کفایت سرمایه آن‌ها به کمتر از 10 درصد حداقل الزامات برسد بانک در این آزمون شکست خورده است و باید سرمایه اضافی گردآوری کند. اما قبل از این اقدام، بانک باید درباره راه‌های جایگزین کاهش خطرات با بانک مرکزی به تبادل نظر بپردازد. به عقیده آقای تتانکو: «گفتگو لازم است. کارها بطور خودکار پیش نمی روند».  

مهار تورم

نکته جالب آن است که سیاست پولی غیرمتعارف بانک مرکزی به بهای کاهش ثبات اقتصاد فیلیپین تمام نشده است. در سال 2014 بانک مرکزی موفق شد فشارهای تورمی پس از توفان هایان را مهار کند و تورم را در همان هدف سالانه خود بین 3 تا 5 درصد نگه دارد.

در آگوست 2014 و به دنبال تاثیر توفان هایان بر قیمت مواد خوراکی، نرخ تورم به 9/4 درصد رسید. بانک مرکزی سیاست افزایش نرخ بهره از 5/3 به 4 درصد را در دو مرحله در جولای و سپتامبر هر بار به میزان 25/0 را به اجرا درآورد. در اکتبر سال گذشته نرخ تورم به نقطه امن 3/4 درصدی رسید. به گفته آقای تتانکو: «ما توانستیم به وظیفه خود عمل کنیم. برای ششمین سال پیاپی تورم سال 2014 هم در دامنه هدف قرار گرفت و ما توانستیم ثبات و استحکام نظام مالی را حفظ کنیم».

حمایت از شمول مالی

بانکداری مرکزی غیر متعارف برنامه‌های مالی خرد رایج در آسیا را نیز در بر می گیرد. تتانکو می گوید: «ما در 15 سال گذشته بر روی امور مالی خرد کار کرده‌ایم و موفق بوده‌ایم. در سه ماه سوم سال 2014 ما 179 بانک داشتیم که در عملیات مالی خرد فعالیت می کردند. مراجعان آنها بیش از یک میلیون و حجم وام‌های در انتظار 4/9 میلیارد پزو (3/212 میلیون دلار) بود».

همانند بسیاری از همتایانش، آقای تتانکو عقیده دارد به زودی شمول مالی به جریان اصلی در جهان تبدیل خواهد شد. به گفته او: «شاید همه بانک‌های مرکزی متوجه نباشند اما امور مالی خرد و شمول مالی جریان‌های اصلی خواهند بود. این کار صرفا بخشی از مسيولیت‌های اجتماعی شرکت نیست بلکه امری است که شما واقعا در اقتصاد به آن نیاز دارید و مکمل حفظ ثبات در نظام بانکی است».

اصلاحات مقرراتی بانک مرکزی فیلیپین برای تشویق امور مالی خرد نشان‌دهنده تعهد این بانک در قبال این امور است. در سال 2014 بانک مرکزی مجوز اعطای وام‌های خرد شرکتی، سپرده‌های خرد، و محصولات خرد بیمه در بازار داخلی را صادر کرد.

موفقیت امور مالی خرد در فیلیپین را می توان در رشد سپرده‌های خرد مشاهده کرد که نشان می دهد استفاده مشتریان خرد از خدمات مالی پیچیده‌تر می شود. در سه ماه سوم سال 2014 حجم سپرده‌های خرد به 57/4 میلیارد پزو رسید. تتانکو می گوید: «نکته مهم آن است که وام‌گیرندگان خرد اکنون سپرده‌گذار شده‌اند. این بیانگر نمونه‌ای از سواد مالی است. با گذشت زمان آن‌ها اهمیت انضباط مالی را درک می کنند و به جای این‌که صرفا وام‌گیرنده باشند سپرده‌گذاری می کنند».

به منظور گسترش بیشتر شمول مالی در مناطق دوردست، بانک مرکزی به ارایه دهندگان غیر بانکی خدمات مالی مانند مغازه‌های گروگذاری و آژانس‌های پرداخت اجازه داد در این مناطق فعالیت کنند. قبل از این اقدام 37 درصد از مناطق شهرداری و شهرها تحت پوشش عملیات مالی نبودند. این نسبت اکنون به 13 درصد رسیده است.

 

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 4,222,107