منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
وضعیت شاخص توسعه مالی اسلامی در جهان
وضعیت شاخص توسعه مالی اسلامی در جهان

عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد:
درباره سود پرداختی به سهامداران بورس
سرمایه‌گذاری و سودگیری از بازار سرمایه در صورتی که خلاف قانون نباشد، به خودی خود اشکال ندارد و بدون شک مسئولان بورس با موازین شرعی به پرداخت سود مشغول‌اند.

تازه های نشر
کتاب «دراسات فی فقـه الربـا» منتشر شد
کتاب «دراسات فی فقه الربا فی، عشره فصول من احکام المعاملات و البنوک» اثر سید اصغر ناظم‌زاده قمی به زبانی عربی و به همت «بوستان کتاب» چاپ و روانه بازار نشر شد.

پیره:
موافقت کمیته فقهی بورس با اوراق منفعت مبتنی بر منافع آزادراه‌ها
کمیته فقهی با این موضوع موافقت کرد که حق دریافت عوارض آزادراه‌ها برای دوره زمانی معین می‌تواند به موجب انتقال منافع آن به سرمایه‌گذاران در فرآیند انتشار اوراق منفعت، به سرمایه‌گذاران اختصاص یابد.

گزارش:
درباره بدهی ناشی از قرارداد‌های بانکی در دوران کرونا
در شروط قرارداد‌های بانکی هیچ نکته‌ای درخصوص فورس‌ماژور وجود ندارد، بنابراین اگر فردی بخواهد به این امر استناد کند، باید اظهارنامه قضایی داده و به ماده ۲۲۹ قانون مدنی استناد کند که اثبات این ادعا مستلزم رسیدگی قضایی است.

عادل پیغامی:
شهید مطهری؛ طراح خطوط بنیادینِ اندیشه اقتصادِ اسلامی
آن لایه‌ای از اندیشه‌های شهید مطهری که فلسفه اقتصادی اسلام را در دنیای معاصر با مقتضیات زمان و مکان فعلی، برای انقلاب اسلامی تدوین شده است، مورد توجه قرار نگرفته است.

یادداشت:
ماه رمضان و فرصتی از جنس اقتصادی
به علت تعطیلی برخی از کسب‌وکارها در پی شیوع بیماری کرونا، بهره‌گیری مناسب از افزایش کمک‌های خیریه در ماه مبارک رمضان از اهمیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار است.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
سازوکار ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به یارانه‌بگیران
پیشنهاد بنده این بود که تسهیلات یک میلیون تومانی در قالب قرض‌الحسنه به مردم پرداخت شود، اما ابتدا گفتند هزینه آن برای دولت و نظام بانکی زیاد می‌شود و سپس با این پیشنهاد موافقت شد و آنچه آقای همتی بیان کردند بسیار بهتر است.

گزارش:
تمدید خرید اوراق "کرونا" در فرابورس
فرابورس ایران که برای مقابله با ویروس کرونا، پروژه تامین مالی جمعی با کمک ظرفیت‌های بازار سرمایه را در آخرین روزهای سال گذشته آغاز کرده بود، مهلت مشارکت در این پروژه را تا پایان اردیبهشت تمدید کرد.

پیره:
اسناد خزانه اسلامی برای تقویت گردشگری
این کمیته با درخواست ارائه شده جهت انتشار و معامله اسناد خزانه اسلامی برای توسعه اماکن تاریخی و تقویت صنعت گردشگری موافقت کرد.

حجه الاسلام دکتر یوسفی:
تبیین اخذ سود در وام یک میلیون تومانی دولت
اصل این کاری که الان دولت انجام داده است، ظهور عرفی در قرض است و گرفتن بهره ۱۲ درصدی این قرض را تبدیل به قرض ربوی می‌کند و این اشکال دارد.

گزارش:
تامین مالی جمعی در بورس علیه کرونا
این پروژه تامین مالی جمعی برای جمع‌آوری وجوه از ۲۷ اسفند ۹۸ تا ۲۱ فروردین ۹۹ اعلام شده بود اما قرار است تا آخر فروردین ادامه پیدا کند.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
ابعاد فقهی تسهیلات یک میلیون تومانی دولت
اگر تسهیلات یک میلیون تومانی بدون رضایت طرفین باشد شرط قرارداد رعایت نشده است؛ باید بستری فراهم شود که کسانی که تمایل به دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی را ندارند، بتوانند اعلام کنند.

گزارش:
تصویب سند راهبردی بانک مرکزی
سند برنامه‌های راهبردی بخش‌های مختلف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای بازه زمانی ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ به تصویب هیئت عامل این بانک رسید.

گزارش:
نرم‌افزار «اقتصادنا» به بهره‌برداری رسید
این نرم‌افزار حاوی صوت دوره فشرده بانکداری اسلامی و نشست‌های پولی و بانکی «اقتصادنا» و کلاس تاریخ عقاید اقتصادی است.

یادداشت:
نسخه‌ای برای کاهش هزینه‌های مقابله با کرونا
آموزه‌های نظام اقتصادی اسلام برپایه رعایت حقوق افراد جامعه و مسئولیت‌پذیری به عنوان یک فرصت بوده و قادر است تاحد مطلوبی، کمک‌یار دولت برای کاهش هزینه‌های اقتصادی عبور از این مرحله حساس باشد.

گزارشی از سال ۱۳۹۸
اقدامات گروه بانکداری اسلامی در هفت محور
پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بازوی پژوهشی بانک مرکزی نقشی مؤثر در زمینه مباحث پژوهشی به ویژه در حوزه بانکداری اسلامی بر عهده دارد.

گزارش:
هشت مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس در سال ۱۳۹۸
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار هشت مصوبه این کمیته در سال ۱۳۹۸ را تشریح کرد.

گزارش:
بررسی آرای شهید صدر
شهید صدر با اختلاف درآمد بسته به تلاش، مخالفتی ندارد ولی با اختلاف طبقاتی به‌شدت مقابله می‌کند؛ او می‌گوید این اختلاف طبقاتی ناشی از مالکیت نامحدود است. این مالکیت باید حد بخورد!

یادداشت:
نکاتی در مورد معامله به قصد فرار از دین و معامله صوری
در معامله به قصد فرار از دین، معامله‌کننده مدیون، قصد انشای معامله را دارد؛ منتها از آن جهت معامله می‌کند که اموال خود را از دسترس بستانکاران خارج کند. اما در معامله صوری، اصولاً قصد انشای معامله موجود نیست. بلکه صرفاً صورتی از معامله ارایه می‌شود.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.