منوی بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی (اخبار و رویدادها)
گزارش:
انتشار پیش‌نویس اصول محوری سیستم‌های اثربخش بیمه سپرده اسلامی
در این سند، هفده اصل محوری به منظور طراحی و اجرای سیستم‌های مناسب برای بیمه سپرده اسلامی با همکاری IFSB و انجمن بین‌المللی بیمه‌گران سپرده تدوین شده است.

گزارش:
راه‌اندازی تأمین مالی جمعی در بانک اسلامی الیانس مالزی
بانک اسلامی الیانس (AIS)، بازوی بانکداری اسلامی بانک الیانس برهاد مالزی، پلتفرم اجتماعی تأمین مالی جمعی با نام SocioBiz را راه‌اندازی نمود.

گزارش:
بانک خانه مالی کویت برنده جایزه برترین نهاد مالی اسلامی
بانک خانه مالی کویت توانست جایزه برترین نهاد مالی اسلامی سال ۲۰۱۹ را از مجله جهانی مالی نیویورک دریافت نماید.

گزارش:
انتشار پیش‌نویس رهنمودهای IFSB درباره ارائه تسهیلات منطبق با شریعت توسط بانک مرکزی
در این سند، رهنمودهایی درباره ارائه تسهیلات بانک مرکزی به شبکه بانکی و استفاده از ساختارهای مناسب منطبق با شریعت ارائه شده است.

منتشر شد:
کتاب «مسئولیت اجتماعی مالی اسلامی: شخصیت و کالای عمومی»
توجه به ابعاد معنوی و مسئولیت‌های اجتماعی بانک‌ها و موسسات مالی اسلامی یکی از مباحث بسیار مهم در دانش بانکداری و مالی اسلامی می‌باشد که تاکنون کمتر مورد توجه محققان و پژوهشگران این حوزه قرار گرفته است.

برگزار می‌شود:
نشست «آسیب‌شناسی بازار بین بانکی در ایران»
این نشست با هدف نقد و بررسی مقاله «آسیب‌شناسی بازار بین‌بانکی در ایران» که به قلم سیدسعید شمسی‌نژاد و حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان در شماره ۳۵ فصلنامه پژوهش‌های پولی و بانکی منتشر شده است، برگزار می‌گردد.

گزارش:
فین‌تک‌ها؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری فعالان بانکداری اسلامی
فعالان حوزه تأمین مالی و بانکداری اسلامی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در فین‌تک‌ها به توسعه خدمات مالی اسلامی و ارائه محصولات به طور موثر و کارآمدتر اقدام نمایند.

به روزرسانی شد:
مهمترین محورهای مطالعاتی در بانکداری اسلامی
پورتال بانکداری اسلامی با هدف راهنمایی دانشجویان، محققان و پژوهشگران حوزه بانکداری اسلامی در انتخاب بهتر موضوعات تحقیق و پژوهش‌های نظری و کاربردی، مهمترین محورهای مطالعاتی این حوزه را معرفی می‌نماید.

گزارش:
بارگذاری الکترونیکی کتاب‌های پژوهشکده پولی و بانکی
در حال حاضر ۲۲ عنوان از مجموعه کتاب‌های پژوهشکده پولی و بانکی در سایت فیدیبو موجود است و در آینده نیز برخی دیگر از کتب پژوهشکده از جمله کتب مرتبط با حوزه بانکداری و مالی اسلامی در این سامانه بارگذاری خواهد شد.

منتشر شد:
شماره ۷۳ فصلنامه «اقتصاد اسلامی»
با مقالات هفتاد و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «اقتصاد اسلامی» آشنا شوید.

گزارش:
تفاهم‌نامه توسعه خدمات مالی اسلامی میان IFSB و ADB
تفاهم‌نامه توسعه خدمات مالی اسلامی در آسیا و اقیانوس آرام توسط هیئت خدمات مالی اسلامی و بانک توسعه آسیایی در مجمع سالانه ۲۰۱۹ به امضاء رسید.

گزارش:
برنامه‌ریزی عربستان برای انتشار صکوک بین‌المللی در فصل سوم سال ۲۰۱۹
عربستان در سال ۲۰۱۶ شروع به انتشار اوراق در بازارهای بین‌المللی کرده و از آن زمان تاکنون حدود ۶۰ میلیارد دلار در بازار اوراق قرضه بین‌المللی منتشر نموده که ۱۱ میلیارد دلار آن از نوع صکوک بوده است.

مقاله:
مطالعه تطبیقی حسابداری عقد استصناع در نظام بانکداری ایران و سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی
در این تحقیق، با استفاده از روش تطبیقی، انطباق رویه حسابداری عقد استصناع در بانکداری ایران با سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی، مورد بررسی قرار گرفته است.

گزارش:
راه‌اندازی ۲۰۰ شعبه جدید اسلامی توسط بانک فیصل پاکستان
بانک فیصل پاکستان افتتاح ۲۰۰ شعبه جدید را به منظور ارائه‌ خدمات مربوط به حساب‌های سپرده‌گذاری منطبق بر شریعت طی دو سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

مقاله:
الگوی مشارکت مطمئن، جایگزینی برای کژکارکرد بانکداری مشارکتی
بانکداری مشارکتی به عنوان یکی از انواع الگوهای بانکداری اسلامی مورد توجه نظریه‌پردازان مالی اسلامی بوده است. این نوع از بانکداری در حوزه عمل و نظر، با چالش‌هایی مواجه بوده است که برای رفع آن، راهکارهایی پیشنهاد شده است.

گزارش:
وضعیت صنعت مالی اسلامی در کشور جیبوتی
گزارش مالی اسلامی در کشور جیبوتی، به پیشرفت‌های برجسته صورت گرفته در این کشور و نقش آن در صنعت مالی اسلامی می‌پردازد و تحلیل کاملی در این رابطه ارائه می‌دهد.

گزارش:
بررسی انتشار اوراق پاندا، سامورایی و صکوک توسط مصر در سال مالی آینده
متنوع‌سازی ابزارهای مالی و حرکت تدریجی از اوراق کوتاه‌مدت به سمت اوراق بلندمدت، ارکان اصلی راهبرد چهارساله طراحی شده برای کاهش سطح بدهی یکی از بدهکارترین کشورهای خاورمیانه است.

گزارش:
تمایل برخی از بانک‌های اسلامی به عملیات بانکداری متعارف
بر اساس تحقیقات جدید، برخی از بانک‌های اسلامی تمایلی بیشتر برای اتخاذ رویکردها و استفاده از شیوه‌های چالش‌انگیز ارائه‌شده توسط بانک‌های متعارف در مقایسه با رویکردهای معرفی‌شده توسط بانک‌های اسلامی دارند.

گزارش:
استاندارد شرعی سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی درباره صکوک سرمایه‌گذاری
در گزارش حاضر ضمن ارائه متن کامل ترجمه این استاندارد، سعی شده تا در پاورقی، نکات و به ویژه وجوه اختلاف آن با مصوبات کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان مرجع شرعی مربوط به بازار اوراق بهادار در ایران توسط نویسندگان تبیین شود.

گزارش:
وضعیت بانکداری اسلامی در کشور یمن
ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی یمن در پایان سال ۲۰۱۶ به ۴٫۵ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل رشد ۱۸٫۲ درصدی را تجربه نموده است.
انتها123456



کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.