منوی بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی (اخبار و رویدادها)
مقاله:
بررسی مشروعیت اجاره پول
آیا اجاره پول با حفظ همه ارکان اجاره و احکام آن، مصداق قرض و ربا است یا زیرمجموعه اجاره اشیاء

مقاله:
آسیب‌شناسی و نقد وضعیت بانکداری ایران از منظر عدالت اقتصادی
وضعیت عدالت سیستم بانکداری کشور از منظر شاخص‌های توازن اجتماعی، فقرزدایی و استیفای حقوق طرفین روبه بهبود نیست.

منتشر شد:
کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها»
در این کتاب سعی شده است از منابع غنی فقهی و حقوقی به‌نحو جامعی استفاده و نتایجی کاربردی جهت بهبود کارکردهای عقد وکالت در نظام بانکی ایران استخراج شود.

برگزار می‌شود:
کارگاه آموزشی «ابزارهای نوین بانکداری اسلامی»
در این دوره تلاش می‌شود با تلفیق مبانی نظری و اجرایی، به‌تبیین ماهیت، مدل‌های عملیاتی و ظرفیت‌های ابزارهای نوین بانکداری اسلامی پرداخته شود.

برگزار شد:
نشست «آسیب‌شناسی شروط ضمن عقد در قراردادهای بانکی»
نشست داخلی «آسیب‌شناسی شروط ضمن عقد در قراردادهای بانکی» به میزبانی گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی و با حضور اساتید و پژوهشگران فعال این حوزه برگزار شد.

گزارش:
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB
بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی اقدام به انتشار داده‌های آماری نظام بانکداری اسلامی برای کشورهای عضو تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نموده است.

گزارش:
افزایش سهم بازار بانک‌های اسلامی در پاکستان
سهم بازار دارایی‌های بانکداری اسلامی در کل صنعت بانکداری در این کشور تا پایان سال مالی گذشته به ۱۴.۴ درصد در مقایسه با ۱۲.۹ درصد در ژوئن سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

منتشر شد:
ویژه‌نامه اینترنتی «بانکداری اسلامی»
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، ویژه‌نامه اینترنتی «بانکداری اسلامی» را در ۱۴ محور اصلی در اختیار کاربران قرار داده است.

منتشر شد:
کتاب «مالی اسلامی، تسهیم ریسک و ثبات اقتصاد کلان»
انتشارات پالگریو مکمیلان با همکاری موسسه آموزش و پژوهش اسلامی (IRTI)، این کتاب را به قلم محمد ذوالخبری و تورخان علی عبدالمناف منتشر کرده است.

گزارش:
بازار جهانی نرم‌افزار بانکداری اسلامی
نرم‌افزار بانکداری اسلامی مطابق با ضوابط شرعی برای مدیریت و نظارت بر عملیات بانکی کار می‌کند. در این گزارش با فرصت‌های پیشرفت و امکان‌سنجی سرمایه‌گذاری در این نرم‌افزار تا سال ۲۰۲۴ آشنا می‌شوید.

گزارش:
گذری بر صنعت بانکداری اسلامی در پاکستان
با رشد ۱۷ درصدی در دارایی‌ها، سهم صنعت بانکداری اسلامی نسبت به کل نظام بانکی پاکستان در پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۳٫۵ درصد افزایش یافته است.

گزارش:
پتانسیل بالای رشد و توسعه بازار صکوک در خاورمیانه و آفریقا
نشست تخصصی مشترک دو نهاد اسلامی IFSB و IOSCO،‌ با موضوع بررسی توسعه و پتانسیل‌ بالای رشد بازار صکوک در خاورمیانه و آفریقا در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برگزار می‌گردد.

IRTI منتشر کرد:
شش کتاب جدید در حوزه اقتصاد و مالی اسلامی
موسسه آموزش و پژوهش اسلامی در سال جاری میلادی اقدام به انتشار شش کتاب جدید در حوزه اقتصاد و تامین مالی اسلامی نموده که از این تعداد ۵ مورد با همکاری ناشران معتبر بین‌المللی همچون پالگریو مکمیلان و اشپرینگر بوده ‌است.

گزارش:
انتشار قانون بانک‌های اسلامی در فیلیپین
این قانون مربوط به مقررات‌گذاری و سازماندهی بانک‌های اسلامی در فیلپین است و از هفدهم آگوست ۲۰۱۹ در این کشور به اجرا در آمده است.

گزارش:
گزارش IIFM از آخرین تحولات بازار صکوک
طبق گزارش بازار بین‌المللی مالی اسلامی، بازار صکوک روند تکامل و رشد خود را ادامه داده و در کشورهایی مانند مالزی، عربستان و امارات از ثبات خوبی برخوردار است.

فروش کتاب‌های بانکداری اسلامی


گزارش:
دستیابی به رشد پایدار با استفاده بهینه از ابزارهای بازار سرمایه اسلامی
سیزدهمین برنامه اجرایی مشترک دو نهاد اسلامی IFSB و INCEIF،‌ با موضوع «استفاده بهینه از ابزارهای بازار سرمایه اسلامی برای دستیابی به رشد پایدار» در کشور مالزی برگزار می‌گردد.

گزارش:
عدم استفاده نیمی از مصرف‏ کنندگان مسلمان از محصولات مالی اسلامی
گزارشها نشانگر آنست که صنعت مالی اسلامی در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی و معرفی محصولات و خدمات خود به جامعه مخاطبان دچار ضعف جدی است.

یادداشت:
بانک‌های اسلامی؛ «بسیار بزرگ برای ورشکسته شدن» یا «بسیار کوچک برای موفق شدن»؟
یکی از چالش‌های مهم در کشورهای برخوردار از بانک‏های اسلامی در سیستم بانکداری دوگانه‏، حصول اطمینان از این مسئله است که اندازه بانک‏های اسلامی برای موفق شدن بسیار کوچک نباشد.

گزارش:
برترین موسسات مالی اسلامی جهان در سال ۲۰۱۸
پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش نشریه بین‌المللی بنکر درباره رتبه‌بندی برترین موسسات مالی اسلامی جهان در سال ۲۰۱۸ را ترجمه و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.