پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institution
تحولات مالی و بانکی جهان
تحولات مالی و بانکی جهان
گفتگوی پژوهشکده پولی و بانکی با دکتر مارتین سریسولا معاون بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول
بسیاری از اصلاحات، لزوماً به سیاست پولی مربوط نمی‌شوند. هرچه سرعت تثبیت مالی بیشتر شود، اصلاحات ساختاری در سیاست پولی تسریع می‌شود تا بدون ریسک تورم بتوان از شرایط اعتباری پشتیبانی کرد. ...

تحولات مالی و بانکی جهان
پایان بانکداری مرکزی متعارف
پیشگیری، پایش و ثبات فقط برخی از مفاهیمی هستند که آماندو تتانکو به عنوان وظایف بانک مرکزی فیلیپین معرفی می کند. انعطاف پذیری و واکنش مناسب نیز در دستور کار او قرار دارد. این ویژگی به فیلیپین کمک کرد تا حتی از پس فاجعه‌بارترین مشکلات مانند توفان مخرب هایان برآید. اقتصاد کلان این کشور بدون آسیب باقی مانده است.

تحولات مالی و بانکی جهان
مدیریت ترازنامه بانک‌ها - خروج سپرده‌ها
بیش از 13 تریلیون دلار در حساب‌های بانکی آمریکا و صندوق‌های بازار پول قرار دارد که هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. اگر مشتریان آنها اندکی تقاضای بیشتر داشتند می‌توانستند ده‌ها میلیارد دلار سود دریافت کنند.

تحولات مالی و بانکی جهان
هشدار: تامین مالی بیش از حد برای اقتصاد مفید نیست.
بخش مالی و رشد
مطالعه اخیر بانک تسویه بین‌الملل (یا بانک مرکزی بانکداران مرکزی) دقیقا نشان می دهد چرا رشد سریع بخش امور مالی برای بقیه بخش‌های اقتصاد زیان‌آور است.

تحولات مالی و بانکی جهان
بحران روبل در روسیه

کار روسیه تمام است
رکود شدید روسیه در سال 2015 قطعی است. همه چیز بدتر می شود.

تحولات مالی و بانکی جهان
بدهی شرکتی در هند

بانک‌های فلج‌شده مانع رشد سریع‌تر اقتصاد هند

بدون داشتن بانک هایی با سرمایه خوب، هند قادر نخواهد بود به آهنگ رشد سریع‌تری که دولت وعده داده برسد.

تحولات مالی و بانکی جهان
بدون عیب و نقص
هزینه تامین پول برای غول‌های بزرگ پایین‌تر است و آنها می‌توانند وام‌های ارزان‌تری اعطا کنند. اما با افزایش شدت فشار مقرراتی بر بانک‌های بزرگ می‌توان انتظار داشت سال 2015 سال بهتری برای فعالیت بانک‌های کوچک باشد.

تحولات مالی و بانکی جهان
بانکداری و امور مالی در نیجریه
دولت با تاسیس شرکت مدیریت سرمایه نیجریه تلاش کرد با حل مشکل وام‌های معوق به سیاست افزایش نقدینگی بانک‌ها کمک کند. این رویکرد موثر واقع شد و در حال حاضر می‌توان ادعا کرد هیچ بانک نیجریایی مشکل وام‌های معوق را ندارد.

تحولات مالی و بانکی جهان
بانکداری و امور مالی در مصر
اصلاحات مواردی شامل مدیریت، بستن شکاف تمهیداتی، تحقق سطح بسیار بالاتر نقدینگی و اتخاذ سامانه نوین فناوری اطلاعات را پوشش می‌دهد.

تحولات مالی و بانکی جهان
تفكري خارج از بانك
جهان از بانكداران مركزي انتظارات زيادي دارد. سياستمداران از آنها مي‌خواهند تورم را مهار كنند، اقتصاد را در حال رشد نگه دارند و ثبات بخش مالي را حفظ نمايند. ...

تحولات مالی و بانکی جهان
بانكداران متقلب
اگر مي‌تواني فقط در يك چيز خوب عمل كني بهتر است خوب دروغ بگويي زيرا اگر خوب دروغ بگويي در هر كاري خوب خواهي بود. ...

تحولات مالی و بانکی جهان
اثر تحریم‌ سوئیفت
بدون سوئیفت تجارت جهانی و سرمایه‌گذاری کندتر، پرهزینه‌تر و غیرقابل اعتمادتر می‌شود. اما پرفایده بودن این شبکه آن را به ابزاری برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی تبدیل ساخته است.

تحولات مالی و بانکی جهان
به سمت بشکه ای 60 دلار
در دومین هفته پیاپی نفت خام برنت روز جمعه به پایین تر از ۷۰ دلار در بشکه سقوط کرد. کاهش قیمت ها توسط عربستان سعودی نشانی دیگر از آن بود که این کشور قصد دارد تولید خود را در بازار سرشار از عرضه حفظ کند.

تحولات مالی و بانکی جهان
تلفنی پر از دلار
نوآوری‌ها باعث پیدایش انواع دیگری از خدمات مالی می‌شوند که از کیف‌های پول همراه تا بیمه محصولات و انواع مختلف وام‌های خرد گسترده شده‌اند. این خدمات نوین به جای آنکه افرادی را که تحت پوشش بانک قرار ندارند به جریان مالی اصلی بکشانند، خدمات مالی را به سمت آنان انتقال می‌دهند. ...

تحولات مالی و بانکی جهان
مقررات بانكي: حفاظ سرمايه
بر طبق قانون پيشنهادي جديد، بانك‌هاي بزرگ بايد سپر(حفاظ سرمايه)‌اي داشته باشند كه «توانايي جذب كامل ضررها »(TLAC) ناميده مي‌شود. اين حفاظ سرمايه بايد 16 تا 20 درصد دارايي‌ها (وام‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها) باشد كه در مقايسه با سال 2007 افزايش چشمگيری دارد.

تحولات مالی و بانکی جهان
مقررات بانکی - مجازات بزرگ
در 10 نوامبر هیأت ثبات مالی (FSB) ـ سازمانی بین‌المللی که وظیفه پیشگیری از وقوع بحران‌های آینده را بر عهده دارد ـ آزمون پنجمی را برای بانک‌ها معرفی کرد که لازم است در آن نمره قبولی کسب کنند. ...
دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندها